Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zelení a co bude dál

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Jakkoli se dnes Bursíkovo vedení tváří, že Jiří Paroubek s Jaroslavem Tvrdíkem jsou největší nepřátelé a strůjci současného rozkladu, je klidně možné, že v příští koaliční vládě bude sedět Bursík i s Paroubkem.

Vyhraje na sjezdu Martin Bursík nebo Dana Kuchtová? Ano – je to jistě důležité. Protože kdyby vyhrála Kuchtová je rozhodnuto o tom, že zelení už nebudou (nebo na dlouhou dobu nebudou) parlamentní stranou. Podle průzkumů totiž občané sice Kuchtové fandí více než Bursíkovi, ale voliči zelených jí naopak vůbec nepřejí. Vyhraje-li Bursík, pořád je tu ještě nějaká šance, že se zelení do příštího parlamentu dostanou. Stane se tak ovšem pouze v případě, že Bursík stranu opravdu povede, obnoví disciplínu mezi poslanci a omluví se voličům za dosti nechutné divadlo, které zelení v posledních měsících předvádějí.

Volební cyklus už se dávno přehoupl do druhé poloviny, vláda toho do parlamentních voleb už mnoho dramatického neudělá a neprosadí a je tedy třeba se ptát, co vlastně budou zelení dělat po příštích volbách. To je totiž to, co je podstatné a důležité. Pro účely tohoto článku se tedy tvařme, že se zelení pod Bursíkovým vedením s odřenými zády dostanou do příštího parlamentu.

V tuto chvíli se jeví jako možné či dokonce pravděpodobné, že příští parlamentní volby vyhraje sociální demokracie. Jakkoli se dnes Bursíkovo vedení – s výjímkou prezidentské volby – tváří, že Jiří ParoubekJaroslavem Tvrdíkem jsou největší nepřátelé a strůjci současného rozkladu, je klidně možné, že v příští koaliční vládě bude sedět Bursík i s Paroubkem.

Po minulých volbách totiž sociální demokracie neměla velkou šanci sestavit vládu a přítomnost zelených v koalici s ODS Bursík odůvodňoval tím, že pouze ve vládě bude moci strana prosadit část svého programu, tedy například udržení těžebních limitů, moratorium na nové jaderné reaktory či omezení jízd kamionů.

Vzhledem k tomu, že Paroubek je jak známo schopen udělat leccos, aby se dostal k moci, lze si klidně představit, že udržení těchto „programových priorit“ nabídne bez uzardění Bursíkovi po příštích volbách právě on. A pokud Bursík vsadil na „realistickou“ kartu „prosazování možného“ nezbude mu nic jiného než do koalice s Paroubkem vstoupit.

V opačném případě by totiž Bursík vedl zelené do pozice zlobivé, rebelské, „jiné“ partaje nebo čistě idealistického uskupení, které nic neprosadí, ale za to zůstane principiální. To je ale přesně to, co Bursík dosud přesvědčivě odmítal. Navíc pokud by například pod kuratelou ČEZ vznikla nějaká příští vláda, která zruší vše, co zelení prosadili, bude se moci Bursík chlubit pouze tím, že některé „nevyhnutelné“ trendy v současné koalici s ODS prostě o pár let pozdržel.

Z téhož důvodu se mi nezdá logické, že by za rozkladem ve straně zelených měli stát Paroubek s Tvrdíkem jak jsou poněkud paranoidně přesvědčeni Bursíkovi lidé. To by bylo možné jen v případě, že Paroubek vsadil vše na kartu velké koalice nebo si byl jist, že může po příštích volbách sestavit většinovou koalici pouze s lidovci. A to si jist být nemůže.

Autor glosy netvrdí, že má patent na rozum či na pravdu, ale spíše mu připadá, že Paroubek tajně doufá v Bursíkovo vítězství stejně jako sám Bursík.

Čtvrteční audit: Nasdaq jako radar

Středeční audit: Komunistická železnice

Úterní audit: Kdo se bojí Číňanů

Pondělní audit: Obchodní sankce ne, tvrdost ano

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].