Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zákaz čtení novin a povolební střepy

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Mají-li být politici nově se rýsující vládní koalice ve svých jednáních úspěšní, doporučuji jim – ať kolegové prominou – nečíst pár týdnů noviny.

Protože je třeba noviny prodávat, na titulních stranách tzv. seriózních deníků, se budou objevovat velmi expresivní titulky. Vezměme si dnešní tisk: „ODS: finance Kalouskovi nedáme“ (dnešní LN). Překlad zní: ODS a TOP 09 normálně jednají o obsazení ministerstva financí.
A dnešní MfDnes: „Strany se přou, zda má vnitro řídit muž z bezpečnostní firmy“. Překlad: Strany normálně jednají o tom, kdo povede ministerstvo vnitra.
Z téhož deníku: „Hladové krky už se natahují po primátorském křesle.“
Ještě že se „nesápou“. Překlad: „ Vzhledem k tomu, že součástí volebního výsledku je odstoupení šéfa pražské ODS, normálně se jedná též o obsazení primátorského postu“.

Krom toho je jasné, že novináři se budou soustředit na jakoukoli neshodu a budou ji prezentovat jako bitvu, válku, boj o koryta, rozbroj či fatální střet. Už dva dny po volbách má mít čtenář pocit, že dramatické povolební jednání směřuje ke zmaru a nezdaru. Nebo se má čtenář alespoň trochu bát. Aby si koupil i zítra noviny a zjistil, jak to drama dopadne.

Uznávám: ten zákaz číst noviny je možná trochu příkrý. Možná stačí nečíst titulní strany a zabývat se pouze skvělými produkty nás komentátorů a analytiků.

Věci veřejné prý zakázaly svým poslancům poskytovat rozhovory o povolebním vyjednávání. Média to odsuzují, já to ale osobně docela chápu. Nemusí to snad být přímo zákaz, ale jako doporučení se mi to jeví jako úplně racionální věc.

Nyní k tomu ministerstvu financí. Už po minulých volbách bylo zřejmé, že ODS nemá silného vlastního kandidáta na ministerstvo financí. Modrá strana měla jenom Vlastimila Tlustého. Nyní má kandidáta Martina Kocourka nebo snad Martina Doktora. To je doslova bravurní výkon: Pokud ODS nedá „Letenskou“ někomu nezávislému (Michal Mejstřík, Miroslav Zámečník), je klidně možné, že bude muset ministerstvo zase odevzdat Miroslavu Kalouskovi a to jen proto, že vlastního kandidáta, který není pro smích, prostě nemá.

František Janouch by měl dostat cenu za zásluhy o výstavbu a demokracii. Kroužkování sice nevymyslel, ale učinil ho populárním. Pochvalu ode mne dostanou i Otázky Václava Moravce, protože Janouchovi umožnily vystoupit v klíčové pražské debatě a jednoduše divákům v čase nejvyšší sledovanosti ozřejmit o co jde. Mnozí koumáci budou nyní bojovat o místo na konci kandidátek stejně jako o místa vepředu. Nejhorší bude být uprostřed. Vsadím se, že nejrůznější šejdíři a velrybáři už v pomyslných Žlutých lázních vymýšlejí, jak lidem s tím kroužkováním zatnout tipec. Takhle se nám ta kontrolovaná demokracie zvrhne v anarchii!

Polemizoval se mnou jeden čtenář a kamarád (po telefonu) o mé nedělní myšlence, která se vztahovala k selhání vědeckého marketingu amerických poradců ČSSD. Co to je prý za poradce, když Jiřímu Paroubkovi neporadili, aby byl alespoň trochu sympatický? A jestliže být sympatický se nedá naučit, měli mu poradit, aby se někdy tvářil alespoň mile, laskavě a vlídně. A jestliže ani to někomu nejde, tak mu měli vědecky poradit, ať se na to raději vykašle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].