Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Volby: Prohra politického marketingu

Co mne těší
Jde o velkou prohru totální sázky na politický marketing. Představa, že se všechno převálcuje hesly, přesným čtením přesných průzkumů a zacílením amerických marketingových poradců neplatí.

V případě ČSSD prohrála negativní kampaň bez politické vize. Strana vlastně jen nabízela chránit před hrůzami, do kterých lidi uvrhne pravice.

Z výsledku kroužkování kandidátů člověku srdce doslova plesá. Do politického důchodu odchází Ivan Langer, liberečtí bossové, Pavel Severa, „mlátička“ Petr Benda. V tomto ohledu se zdá, že lidé (resp.ti, co kroužkovali) věnují politice daleko větší a detailnější pozornost než se zdá (výjímkou, která potvrzuje pravidlo je naopak politický nezmar Marek Benda, který se do parlamentu díky kroužkování dostal).

Za skvělý považuji výsledek strany SPO- Zemanovci. Zeman splnil svou úlohu (oslabit Paroubka) a jeho ambice skončily takřka na 4 procentech.. Levici úspěšně oslabila i Jana Bobošíková. Poprvé v politice potěšila.

Srovnání výsledků Dělnické strany s výsledky extremistů třeba v Maďarsku z nás činí takřka „vzornou“ zemi.

Komunisté mají do budoucna problém a začnou oslabovat. Jejich voliči uvidí, že strana si jen tak pohodlně žije a k ničemu to nevede.

Poděkování Petra Nečase Jiřímu Paroubkovi ze sobotního večera by mohlo být dobrým signálem proměny politické kultury. Rychlý odchod Jiřího Paroubka z piedestalu je také důkazem jisté vyspělosti.

Skepse aneb jak je to doopravdy
Zahraniční politika má šanci být dobře západně nasměrovaná a zakotvená. Pravice ale musí přestat vnímat Obamu jako agenta Moskvy a pochopit, že i on představuje Ameriku.

Evropě dochází k převratným a turbulentním změnám, o kterých je třeba mít povědomí, a na které je třeba mít názor. Na obzoru se ale nezrodil politik, který by se zmohl na něco víc než opakovat, že nebudeme jako Řecko. Schodky mohou vznikat i z ignorance a nezájmu o svět. Miroslav Kalousek by mohl vyprávět.

Všechny strany budoucí koalice to budou umět s velkým byznysem (od ČEZ po Sazku). Dokážou také zjednodušit život živnostníkům a podnikatelům?

V případě boje s korupcí nejsem moc optimista.

Tohle se mi zdá jako opak zodpovědného kroužkouvání: co vědí voliči, kteří volili knížete, o 40 dalších „topkařích“, kteří se dostali do parlamentu? Totéž platí o poslancích za Věci veřejné.

Ať se říká co chce, daně půjdou nahoru. S deficity a dluhy nelze bojovat jen výdajovými škrty. Kdo odmítá zvyšování daní, lže. 

Co mne mrzí
Zelení měli propracovaný program, v mnoha ohledech opravdu kompatibilní se západní Evropou, mimojiné i v tématech jako je financování kultury, veřejnoprávní média apod. Strana může i zaniknout, protože výměna současného realistického vedení může znamenat, žese ji zmocní chaoti.

Lidovci se jako jediní stavěli velmi tvrdě za zákaz hracích automatů, které činí z České republiky vyslovený chlív Evropy. Případný zánik demokratické strany existující přes sto let navíc nepotěší i citlivé nevoliče této partaje.

 

Vážení čtenáři, další audit vyjde v úterý 1. června.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].