Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Ve vedení ODS chybí žena

Proč má být symbolem příznivce této strany spíše pseudopodnikatel, který žije z municipálních zakázek?

Starý nový muž • Autor: Milan Jaroš
Starý nový muž • Autor: Milan Jaroš

Musel jsem se jako komentátor sám nutit k tomu, abych v sobě probudil minimální zájem o kongres ODS, což se příliš nepodařilo. Nakonec několik poznámek, které považuji za důležité já.

Zaprvé není v nejužším vedení strany jediná žena. Vadí to někomu? Nebo to je záměr? Vychází to z nějakého názoru, že je snad na tom něco konzervativního. Pokud se česká politika považuje za nekonsenzuální a příliš polarizovanou, pak slabá účast žen v politice s tím souvisí. Co vlastně ODS vzkazuje ženskému elektorátu?

Zadruhé bych dával ODS slušnou naději, kdyby se otevřela lidem, což žádná strana pořád zatím neudělala, takže by mohli být stále ještě občanští demokraté první. To znamená, aby vyzvala občany – mladé i staré –, aby do ní masově vstupovali a pomohli ji změnit. Největší konkurence na pravici, tedy TOP 09, se k ničemu takovému nechystá, naopak z hlediska počtu členů je to pořád nejslabší parlamentní politická strana. Proč toho ODS nevyužije?

Zatřetí se mohla ODS otevřít a vyzvat k vytvoření europřátelského křídla. Je-li na českém prostředí něco unikátního, pak je to fakt, že příznivci evropské integrace či vstupu do eurozóny jsou považováni za levičáky. Je to přitom nesmysl a nelogičnost.

Kdyby ODS chtěla, mohli být mezi jejími potenciálními příznivci mladí lidé, kteří studovali v cizině a proti EU nic nemají, a přitom se cítí spíše vpravo, nebo podnikatelé, kteří čile obchodují s Evropou a docela by se jim třeba hodilo, kdyby se u nás platilo eurem apod. Proč má být symbolem příznivce ODS spíše pseudopodnikatel, který žije z municipálních zakázek?

Leckdo se domnívá, že ODS se očistí jaksi sama. Tím, že jako strana v opozici nebude u moci, nebudou se o ni zajímat ani kmotři. Ona ale leckde ODS přece jen pořád vládne, třeba v různých pražských obvodech.

To věčné odvolávání se na Thatcherovou je docela legrační. Od té doby se nezrodil úspěšný politik. Mimochodem, i když je ideologie thatcherismu zastaralá, vybírá se z ní u nás jen to, co se hodí. Paní baronka například podporovala rozvoj kapitálového a akciového trhu. Český kapitálový trh skomírá, také kvůli tomu nemá česká ekonomika potřebnou dynamiku a v politice je to každému vlastně jedno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].