Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Topolánkův ostudný Šlouf

Každodenní glosa o politice a ekonomice

[image id="120824790"]To, že byl Mirek Topolánek osobně za Milošem Zemanem vlastně moc nepřekvapí. Člověka spíše zaujme, že ho doprovázel také Miroslav Šlouf.

To, že byl Mirek Topolánek osobně za Milošem Zemanem vlastně moc nepřekvapí. Člověka spíše zaujme, že ho doprovázel také Miroslav Šlouf. Víme sice, že Šlouf spolupracuje s Topolánkovou pravou rukou Markem Dalíkem, víme, že jednal o prezidentské volbě s kancléřem Jiřím Weigelem, ale přímé kontakty s premiérem – to už je trochu silná káva.

Jak jdou kontakty s bývalým vysokým komunistickým funkcionářem dohromady s Topolánkovým (nedávno osvojeným) antikomunismem? Jak jde dohromady Šlouf s vyznamenáním pro Mašíny? Věc druhá je, že tato vláda kritizovala před svým nástupem k moci korupci. A Miroslav Šlouf má prsty v kdejaké špíně: od H-systému po ruský dluh.

Pak už jen pobaví, že Topolánek se úspěšným lovem dalších přeběhlíků chlubil na koncertu skupiny Olympic v Olomouci. Ta na počátku 70.let pěla píseň: „OK 225, OK chceme navádět, jeden zlý a krutý pasažér revolvér máaá“. Song zkomponovaný na zakázku Husákových normalizátorů se opíral do únosců letadel, údajných teroristů, tedy svého druhu „Mašínů 70.let.“

Topolánek si asi říká, že účel světí prostředky: Šlouf pomůže prosadit radar, pomůže přežít pravicové vládě, tak co má být? Má být - účel nesvětí prostředky, nežijeme v době inkvizice. A americký radar zařízený nějakým Šloufem - má to mezi námi vůbec smysl?

Co se Jířího Paroubka týče, nemá se moc čeho bát: kdyby totiž Zemana se Šloufem neměl, musel by si je asi vymyslet. Ve srovnání s těmito pány se totiž jeví jako slušný politik: chce přijmout euro, udržuje přátelské kontakty s evropskými sociálními demokraty (i když jsou to často staromódní levicoví strejci, oproti české politice jsou vzorem civilizovanosti) a není xenofobní. Zeman sice zprivatizoval banky, ale jinak byla jeho vláda pohroma: akce Olovo, Srba, Stiess, Kavanův trezor, D-47, ruský dluh, pokus o vraždu novinářky, v zahraniční politice xenofobní výpady proti Němcům a Rakušanům. Zemana možná obdivuje Václav Klaus, ale to je tak všechno.

Kdysi mi kdosi říkal, že ať je Zeman jaký chce, přeci jen je to vzdělaný a docela vtipný intelektuál, se kterým si popovídáte třeba o filmech z 60.let, což se vám s funkcionářem Paroubkem jistě nepoštěstí. To je sice pravda, každopádně je to názorný příklad toho, že být či nebýt intelektuál, to opravdu není oč tu běží.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].