Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Slovenský (dobrý) příklad

Kolega Jindřich Šídlo komentuje fakt, že Slováci si zrušili imunitu tím, že to pro Fica nebylo nic těžkého, opozice je prý slabá apod. 

Někteří lidé – jako Fico – to mají holt těžké, i když udělají věci, které komentátoři chtějí u sebe doma, pochvalu si nikdy nezaslouží. Buď to měli moc snadné, nebo mají nějaké skryté úmysly. Jak je to na Slovensku s právním státem, se prý ukáže třeba v případě, kdy policie obviní místopředsedu Ficova Smeru.

Když už tady máme to srovnání s případem Parkanová, pak by asi sedělo, že policie obviní místopředsedkyni menšího koaličního partnera (kdyby Smer nějakého měl).

Opravdový test ale přijde podle mne v jiném okamžiku. Co se bude na Slovensku dít, až slovenská policie obviní nějakého opozičního poslance (třeba dříve ministra)? Bude opozice mlčet, nebo si v Evropě bude stěžovat na zneužívání policie?

Se Šídlem (a Kalouskem) souhlasím v tom, že po vydání Parkanové nemá imunita vůbec smysl. Já ale zastávám názor, že omezená imunita – především v postkomunistických zemích s nedovařeným právním státem – smysl měla. Imunita vůbec nemá existovat při dopravních přestupcích, jízdě v opilosti ani při jasných věcech jako přijetí úplatku (tajná konta, ilegální transakce, podezřelé finanční toky). Ale vydávat poslance kvůli tomu, jak se jeho bývalý ministerský úřad rozhodl ve veřejné zakázce, může být formou politického nátlaku, vydírání a mocenských her. Obzvláště v postkomunistickém prostoru (viz Rumunsko).

O poslanci jako volič alespoň něco vím nebo vědět mohu. Co ale vím o policistech, aby to mohlo zakládat mou důvěru? Proč nepožádali o vydání ministra Vondry kvůli kauze ProMoPro? Proč nevzali do vazby Janouška? Je tu argument: pokud je policie nedůvěryhodná, mají ji politici spravit, protože my normální občané před ní chráněni nejsme. Budiž, ale nejsem si jist – já třeba o žádných veřejných zakázkách nerozhoduji a nikdo mne v tomto ohledu (třeba před nějakým důležitým hlasováním o něčem jiném) kriminalizovat nemůže.

Skutečnost, že je celý národ najednou specialistou na to, kolik stojí vojenský letoun s high-tech výbavou na objednávku, a že všichni rozumějí tomu, kam doletí, co se do něj vejde a jak vysoko vystoupá, mne jen utvrzuje v mé obezřetnosti. Ale ono už je to teď asi jedno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].