Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Ruská invaze na Ukrajinu je reálná

Z vojensko-strategického pohledu Moskvy je ideální doba právě nyní

Kvůli ruským sankcím požadují podniky zřízení krizového štábu. • Autor: ČTK, AP
Kvůli ruským sankcím požadují podniky zřízení krizového štábu. • Autor: ČTK, AP

Ruský prezident Vladimír Putin nařídil ruské vládě, že má urychleně připravit odpověď na sankce schválené Spojenými státy a Evropskou unií. Zároveň Putin pravil, že chystaná protiopatření mají být taková, aby příliš „nezasáhla ruského spotřebitele.“ To z ní poměrně konejšivě a mírumilovně. Nenechme se ale příliš zmást.

Jestli se nyní v Kremlu opravdu zvažuje nějaká volba, pak je to otázka, zda provést právě teď rychlé obsazení některých východních částí Ukrajiny, nebo nikoliv. Jakkoli se to někomu může zdát nereálné a přemrštěné, z ruského vojensko-strategického pohledu (tedy zjednodušeně řečeno z pohledu zúžené logiky zeleného mozku) je ideální doba pro invazi právě nyní.

Není asi náhodou, že polská vláda od úterka otevřeně varuje před reálnou možností a vzrůstajícím rizikem ruské vojenské invaze na východ Ukrajiny. Taktéž si všimněme, že na hromadění ruských vojáků i techniky na ukrajinských hranicích si ve středu ráno povšimly i finanční trhy a namířily směrem dolů. Doufejme, že se to nestane, ale počítejme s tím jako s reálnou možností, která může nastat dříve, než řekneme všichni švec.

Proč může být z určitého pohledu vhodná chvíle právě nyní? Bylo již mnohokrát řečeno, že z dlouhodobého pohledu hrají karty do rukou Západu, který přece jen postupně omezí svou energetickou závislost na Rusku - ale z krátkodobého pohledu drží Kreml všechny trumfy. Evropa (a samozřejmě či především Ukrajina) minimálně ještě v několika příštích topných sezonách počítá s tím, že bude odebírat z Ruska plyn, jinak budou lidé v zimě mrznout.

Další věc je neuvěřitelný nepoměr v kvalitě, počtu a výzbroji ruských a ukrajinských ozbrojených sil. Na počátku konfliktu měla Ukrajina 70 000 vojáků, mizerně vycvičených a organizovaných, o technice raději nemluvě. Rusko oproti tomu již delší dobu míří na milion mužů ve zbrani; v roce 2013 se nacházelo již na 80 procentech tohoto cíle ruské vojenské doktríny. Na ukrajinských hranicích stojí nyní 45 000 mužů, 160 tanků, 1300 obrněných transportérů, 192 letadel a 137 helikoptér. Dalších cca 20 000 ruských vojáků je na Krymu.

Ukrajinská armáda mobilizuje a profesionalizuje výcvik, takže i při absolutní ruské převaze to za pár týdnů a měsíců budou mít Rusové těžší. A nakonec je tu třetí věc. Separatisté na východě Ukrajiny mají 15 000 vojáků, na začátku konfliktu jich měli kolem 300.  Přesto v posledním měsíci ztratili polovinu území. Zkrátka se prohrává a to Rusové - jak známo - snášejí velmi špatně.

Západ zatím dodává ukrajinské armádě záležitosti typu neprůstřelných vest. Zatím ale podle všeho neposkytuje Ukrajině ani logistickou podporu a jen velmi kusé zpravodajské informace. Putin ví, že NATO nebude na Ukrajině intervenovat. V případě invaze maximálně Západ Ukrajině vojensky a finančně pomůže, ale mezitím může Putin provést bleskové obsazení příhraničních teritorií a následně uzavřít příměří.

Oproti tomu stojí argument, že zaostalý východ Ukrajiny by představoval pro Moskvu neúnosnou a vlastně nechtěnou ekonomickou zátěž. Představujme si, že přesně o tom se právě teď v Kremlu diskutuje. Proti tomu stojí obraz spasitele Putina, který vítězí a nepřipustí prohru. Co převládne?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].