Rozmontovat EU by bylo velmi složité
Eurozóna: návrat k suverenitě, nebo posilování integrace drobnými upachtěnými krůčky?
Wolfgang Münchau v komentáři pro Financial Times upozorňuje, že téma repatriace pravomocí z Bruselu směrem k národním státům nenastoluje pouze David Cameron, který žádá v této věci pro Británii referendum. Diskutuje se o tom i v eurozóně. Nejnovějším příspěvkem je text Ashoky Modyho, bývalého pracovníka Mezinárodního měnového fondu, který nyní působí v bruselském think tanku Bruegel.
Mody sice zdůrazňuje, že chce zachovat euro, ale tvrdí, že k celé věci přistupuje pragmaticky. Podle autora jsou naivní představy, že může vzniknout reálná fiskální a bankovní unie. Není to politicky průchodné. Proto je prý třeba vrátit se k národní suverenitě.
Münchau se své vize politické unie pochopitelně nevzdává: tvrdí, že pouhý Pakt stability a růstu nebyl respektován. Navíc upozorňuje na to, že repatriace pravomocí je nesmírně právně a technicky složitá, ještě složitější než další integrace. Pravděpodobné je posilování integrace drobnými upachtěnými krůčky.
…
V otevřeném dopise otištěném v deníku The Guardian se připojuje prominentní skupina akademiků ke studentskému protestu proti neoklasicistní (neo-classical) ekonomické výuce. Akademici z univerzit v Leedsu, Cambridge a z dalších prestižních institucí protestují proti intelektuální monokultuře, jež je posílena systémem státního financování.
To vychází z bodování publikací v prestižních vědeckých časopisech, jež jsou stále ovládány ortodoxií namísto intelektuální diverzity. Studenti si stěžují, že jim nikdo nepřednáší o tom, proč ekonomové selhali v předpovědích Velké recese a ve varováních před finanční krizí.
Nastane konečně taková debata u nás?
…
Editorial agentury Bloombergpíše o tom, že do roka se bude konat referendum o nezávislosti Skotska. Přitom Skotové nemají vůbec rozmyšleno, jestli chtějí používat britskou libru, nebo vlastní měnu. Euro zatím nepřipadá v úvahu, protože Skotsko neplní kritéria (po rozdělení britského dluhu by se skotská situace dokonce zhoršila, protože Skotsko má méně příznivou demografickou strukturu).
Sdílení britské libry by vyžadovalo skotskou politickou spoluúčast v řízení Bank of England a s tou by musela Anglie souhlasit. Skotsko by si mělo připravit vlastní měnu, shrnují autoři.
…
K tématu řízeného oslabení koruny jsem se vrátil v komentáři pro tištěný Respekt.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].