Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Reprofilace je tu, USA a Šnábl

Americké ekonomické výsledky jsou překvapivě slabé, především je velkým zklamáním to, že počet nových pracovních příležitostí roste velmi chabým tempem.

Včera o tom promluvil šéf Fedu Ben Bernanke. Velmi chabý růst však souvisí s vnějšími šoky, především s důsledky japonského zemětřesení. Zbytek roku přinese lepší růst, i když to bude růst z hlediska zájmů milionů nezaměstnaných stále nedostatečný a v jednotlivých sektorech ekonomiky zcela nevyrovnaný. Bernanke navíc uklidnil veřejnost v tom, že inflační tlaky podle něj nesouvisejí s politikou měnového uvolnění, ale jsou dány tím, že produkce některých surovin (především ropy) zaostává za poptávkou a jde tedy o jev dočasný.

Během každého oživení, resp. po každé recesi se mluví o tzv. jobless recovery (oživení bez pracovních příležitostí), ale zdá se, že tentokrát se vytváření pracovních příležitosti opravdu nedaří.

Hvězdný americký politolog a novinář Fareed Zakaria sice normálně není ekonomický komentátor, ale když se do toho čas od času pustí, je to velmi zajímavé. K americké nezaměstnanosti se před několika týdny vyjádřil na stránkách časopisu Time. Článek se jmenuje „Letecký plán pro americkou ekonomiku“ a dominuje mu velká fotografie letecké turbíny.

Zakaria mimochodem navrhuje reindustrializaci po německém vzoru a větší důraz na technické vzdělávání, rekvalifikace a ještě větší důraz na růstová odvětví, kde je Amerika už dnes úspěšná (zábava a filmový průmysl, univerzity a vzdělávání, turistika a zdravotní péče).

Dnes je opět další „velký den“ eurokrize. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble představil plán restrukturalizace řeckého dluhu. Řecko dostane nový balík úvěrů (výměnou za zvýšení daňové efektivnosti a privatizaci), ale dluhopisy držené privátními subjekty budou konvertovány tak, že jejich splatnost bude prodloužena o sedm let. Kdo na to dobrovolně nepřistoupí, riskuje, že nedostane skoro nic. Příští summit eurozóny, který se bude konat 20. června, má dát Řecku jasný mandát k tomu, aby začalo s investory v tomto směru vyjednávat. Evropská centrální banka se tomu pořád brání (drží velké množství dluhopisů, nebo je má v zástavě), protože se bojí ztráty vlastní kredibility. ECB by proto dala přednost restrukturalizaci dluhopisů na čistě dobrovolné bázi.

Spíše na stranu ECB se v tomto směru postavil při jednání s Angelou Merkelovou ve Washingtonu jasně i Barack Obama. Ten vyzval kancléřku k politickému vedení (leadership) evropské dluhové krize a vyjádřil obavu z toho, co by mohla neuspořádaná restrukturalizace řeckého dluhu způsobit světové i americké ekonomice. Důsledky evropské krize jsou už tak pro americkou ekonomiku nešťastné.

Pozoruhodné je, že konečně přibývá článků, které vyzývají k vyššímu stupni politické unie a fiskálním transferům na federalistické bázi. Wolfgang Münchau tak podobně jako autor Auditu činí neustále a opakovaně, ale dnes to navrhuje i úvodník agentury Bloomberg, o amerických autorech ani nemluvě.

Podle Lidových novin povede arbitrážní bitvu se „solárníky“, kteří se přou se státem o zvláštní daň, podvodník Radek Šnábl, odsouzený za daňové podvody při vývozu hracích automatů do Arménie.

To, troufám si tvrdit, je světový unikát a už se tedy můžeme těšit, jak arbitráž asi dopadne. Šnábl je pro Kalouska tak nepostradatelný, je to prý „dobrman“ v arbitrážích.

Potíž je v tom, že my jako veřejnost nemáme žádnou možnost zkontrolovat, jak jsou ty všechny slavné smíry a vyrovnání (například s Mittalem) výhodné. Všechny informace jsou tajné, stejně jako výše Šnáblovy odměny.

Možná by nebylo od věci nasadit na to slavný Finančně analytický útvar.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].