0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka24. 11. 20143 minuty

Pravda a Zeman vítězí

Asi prostě patříme na Východ. Nebo se s tím nesmíříme a něco s tím uděláme?

48 1B • Autor: Respekt
titulka ipad • Autor: Respekt
titulka ipad • Autor: Respekt

Podle advokáta Hulíka lze na 99 procent dokázat, že Miloš Zeman 17. listopadu 1989 na Národní třídě nebyl. Hulíkův názor má logiku. Musel by ho tam někdo vidět, byl už známou osobou. Hned po revoluci byl ještě známější osobou, takže by byl předvolán jako svědek k parlamentní vyšetřovací komisi. A nakonec: Zeman je poměrně vysokého vzrůstu, takže by ho bylo možné vidět na četných filmových a fotografických záznamech.

Reklama

Tady nejde o novodobý kádrový profil (Kde jsi byl 17. listopadu?). Statečnost se neměří podle toho, kdo došel, nebo nedošel na Národní. Koneckonců to byla povolená demonstrace – kdo mohl tušit, jak vše dopadne? Jde pouze o to, že tu máme další důkaz toho, že hlava státu lže, kdy se jí zamane. A to jsme prosím navrch státem, na jehož prezidentské zástavě stojí, že „Pravda vítězí“. Je to snad nějaká maličkost?

Když už se společnost nakonec zajímá o prezidentovy vulgarity a hulvátství, když si dvě třetiny lidí myslí, že současný prezident škodí pověsti republiky v zahraničí, když lidem nakonec přece jen vadí, že létá ze státní návštěvy soukromým letadlem, je potřeba se stejně vážně zabývat i tím, že prezident lže.

Je namístě připomenout, že Miloš Zeman je dokonce soudem usvědčeným lhářem. Soud pravomocně rozhodl, že lhal, když tvrdil, že novinář Ivan Brezina je placen firmou ČEZ. To ale není zdaleka jediný případ. Zeman lhal o schůzce v Bamberku, v tom, že nevěděl, jak se privatizuje Mostecká uhelná apod.

V normální západní zemi by politik opakovaně usvědčený ze lži musel už dávno odstoupit; ne snad proto, že na to je zákon, ale taková je prostě v západním světě politická kultura. Politik, který zalže jednou, se musí omluvit, jako například Bill Clinton, Zeman neudělal nikdy ani to.

Je to už druhý prezident v řadě, který veřejně lže, v případě Václava Klause si stačí vzpomenout, jak o ukradeném drahém peru mluvil jako o propisce.

Když si nyní připomínáme čtvrt století od pádu komunismu i Havlovo heslo „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“, je asi dobré připomenout, že Havel nás posunul na Západ mimo jiné proto, že nelhal, proti lhaní se stavěl a odsuzoval ho.

Havlovi nyní vzdal hold americký Kongres, ale možná byla jeho snaha posunout nás na mentální mapě směrem na Západ umělá. Asi prostě patříme na Východ. Nebo se s tím nesmíříme a něco s tím uděláme?

Excesům českého prezidenta se věnuje článek Lid vs. Zeman v novém Respektu 48/2014. Protesty proti němu zde komentuje Erik Tabery pod titulkem Neville Zeman


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].