Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Penzijní mýty a nemýty

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Amatérský marketing ve vztahu k důchodové reformě vyvolal vlnu spekulací, mýtů a obav. Některé jsou oprávněné, jiné zjevně nikoli. Tak jak je to s tím dědictvím ve fondovém systému? Fondový systém má dvě fáze: fázi výplatní a fázi spořící. Poskytovatelem spořící fáze je penzijní investiční společnost (má od fondu oddělený majetek), poskytovatelem výplatní fáze (v důchodovém věku) již není fond, ale životní pojišťovna nebo banka. V rámci fáze spořící se v případě úmrtí dědí, v rámci fáze výplatní měl původně existovat princip anuity, která vychází z průměrné délky života. Prostředky těch, kteří skonají dříve, než je průměrná délka dožití, dostanou ti, kteří tuto délku přežijí.

Pod tlakem médií začal ministr Drábek improvizovat: přidala se možnost vybrat si naspořené peníze najednou v hotovosti (co když je pak důchodce prohraje v kartách?), anebo formou renty (věk dožití si odhadne každý sám). Obě tyto věci se pochopitelně dědí.

Objevily se obavy, že správci či manažeři budou z fondů vysávat majetek v podobě přemrštěných poplatků a vysokých nákladů na marketing. Tomu se dá zamezit jednoduše. Vládní regulací: náklady na marketing budou omezené, a nebo budou fixní a státem nařízené poplatky za správu.

Může fondy někdo rozkrást? Je faktem, že se v Česku krade nezřízeně, ale stejným faktem je, že se zlodějiny týkají výhradně státních a veřejných zakázek. Investiční fondy a banky se vykrádaly v 90. letech, od té doby regulace funguje a žádné fondy nikdo nevykradl. „Doba kožená“, o které píše Jan Mládek, je snad už pryč.

Doufejme, že dnešní případ Key Investments je výjimkou potvrzující pravidlo. Není však asi náhodou, že do takové firmy investuje municipalita.

Stávající fondy penzijního připojištění mají prachmizerné výnosy: Ano, ale je to proto, že smějí investovat pouze do instrumentů peněžního trhu. Regulace je příliš tuhá a přísná. Současné fondy nevydají víc než peníze uložené v bance. Vláda by měla zvážit vydání dluhopisů, jejichž kupon se bude odvíjet od inflace.

Fondový princip bude dobrovolný. Lidé budou spořit, protože to je výhodné. Myslet si toto je však chyba a ještě větší chyba je na to spoléhat. Finanční gramotnost je a zůstane nízká a 90 procent lidí si vůbec spořit nebude. Zůstanou pak vládě na krku.

ČSSD říká, že reforma se nemusí vůbec dělat. To je lež – variantou reformy je odchod do důchodu v 70 až 72 letech. Ať tedy sociální demokracie přizná, že toto chce. Socialismus končí na hranicích tohoto státu. Za tyto hranice se brzy naše děti odstěhují, protože nebudou už ochotny napříště financovat naše štědré důchody.

Investice do akcií jsou riskantní. Ano, ale v posledních několika letech. Když to vezmeme přes „big picture“ (třeba dvacet let), jsou akciové indexy skvělou volbou.

Nějaký populista fondový systém zase zruší. Ano, to se může opravdu stát a v Maďarsku a Polsku se to dokonce stalo. A na Slovensku je fondové spoření chvíli povinné a chvíli dobrovolné, podle toho, jak se střídá vláda. Proto by bylo dobré vytknout před závorku penzijní reformy, jakou společnost chceme budovat: konsenzuální, nebo přetlačovanou?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].