Rizikové prémie (spreads) u všech možných dluhopisů různě v Evropě jsou opět velmi volatilní a spíše stoupají. Investoři jsou nervózní z vyhlídek rekordních emisí dluhu v tomto roce. Irské desetileté dluhopisy mají rizikové prémie 700 základních bodů a portugalské 400 základních bodů.
Portugalsko vydalo šestiměsíční dluhopisy za 500 milionů eur a jsou o 200 základních bodů vyšší než v září. Výnosy z desetiletých irských dluhopisů se vyšplhaly na devět procent, výnosy z desetiletých řeckých dluhopisů činí dvanáct procent (zvýšené riziko zvyšuje výnos dluhopisů).
Švýcarská centrální banka přestala akceptovat irské dluhopisy jako kolaterál, což tržnímu sentimentu příliš nepomáhá.
Problémy má i privátní bankovní sektor. Španělské bankovní akcie se včera prudce hroutily, protože trhy nevěří, že mají schopnost se adekvátně na trhu refinancovat.
Banky v Evropě obecně s refinancováním dosti pospíchají, protože všichni čekají, že vlády brzy zaplaví trhy rekordně velkými emisemi dluhopisů, v součtu se bude jednat až o 1,6 bilionu (ano, skutečně bilionu) eur.
…
Ministr Kalousek a jeho oblíbená Nomura mne zabrzdili v tom, abych upozornil na skvělý článek z listu, který detailně, čtivě a podle mne nezaujatě a objektivně mapuje způsob, jakým se americké banky ubránily přísné regulaci v souvislosti s dopadem a příčinami finanční krize.
Zrovna optimistické čtení to tedy není. Ale je to důležité.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].