0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka26. 3. 20122 minuty

Němci a záchranné valy, Amerika a Čína

Astronaut

Kancléřka Angela Merkelová před summitem v Kodani souhlasí s principem navýšení prostředků pro záchranný val. Německo se tak vyhne izolaci na nadcházejícím summitu. Bylo totiž jediné, které dosud váhalo, a nyní se přidalo i Finsko.

První možnost je, že dočasný záchranný val EFSF bude připojen ke stálému záchrannému valu ESM. Kapacita ESM se sice nezvýší, ale alespoň se od ní nebude kapacita EFSF odečítat. Této variantě patrně dá přednost Německo. Druhá varianta je, že oba záchranné valy budou plně koexistovat, a to o rok déle, než se původně předpokládalo. Třetí možnost je, že dočasný záchranný val EFSF se stane také stálým.

↓ INZERCE

Der Spiegel píše, že navýšení prostředků pro záchranné valy bude vyžadovat dvoutřetinovou většinu ve Spolkovém sněmu, půjde o změnu ústavy. Bude tedy třeba asistence opozice, čili SPD.

Wolfgang Münchau se domnívá, že Německo a Evropu v tomto ohledu zase čeká období zmatku a dohadování, které trhy – nyní opět zneklidněné vývojem ve Španělsku – určitě nepřijmou dobře. Německo se zjevně snaží prostředky pro oba valy zvýšit a nezvýšit zároveň. Ve hře je účast Mezinárodního měnového fondu, který na navýšení záchranných valů trvá.

Ian Bremmer sepsal na serveru agentury Reuters apologetiku americké ekonomiky. Nesdílí obavy, že Číňané Ameriku převálcují. Amerika totiž nejlépe na světě umí onu kreativní destrukci a uvolňování zdrojů z produktivního do neproduktivního. My, Američané, nikdy nevíme, co bude náš budoucí velký průmysl, a v tom je naše síla, píše autor.

John H. Cochrane sepsal útok na Paula Krugmana z ideologických libertariánských pozic. Fiskální a monetární stimuly na rozdíl od snižování daní nefungují. Evropa i Amerika potřebují deregulaci, podobnou, s jakou přišli v 80. letech v USA tzv. supply siders. Text vyzdvihuje počin italského premiéra Maria Montiho.

Taktéž na Reuters shrnuje Chrystia Freelandová debatu ekonomů na klíčové téma, proč americká střední třída utrácela nad poměry, když jí dvacet let stagnovaly příjmy, a proč se to možná bude opakovat znovu. Podstatou je jev tzv. kaskádovitého utrácení: lidé totiž neutrácejí podle toho, kolik mají peněz, ale podle toho, jak utrácejí jejich kolegové, sousedi apod.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].