0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka15. 9. 20113 minuty

Krádež v UBS, bankrot a odluka

Tak jako se uprostřed víru finanční krize vynořil případ Madoff, tedy gigantická kauza čistě kriminálního jednání, která neměla se strukturální podstatou krize nic společného, vynořil se nyní – uprostřed krize eura a evropských bank – případ obchodníka banky UBS Kweku Adoboliho, jenž měl snad zpronevěřit dvě miliardy dolarů.

Souvislost individuálního kriminálního jednání s tím, co se „děje kolem“, ale přece jen existuje. V případě Madoffa to byla laxnost regulatorních orgánů, které byly opakovaně na případ upozorňovány, a jakási spiklenecká hamižnost mnohých investorů, kteří si šuškali o tom, že Madoff dosahuje závratných zisků proto, že má nadstandardní informace i vztahy s regulátory. V případě Adoboliho jde zase o to, že jednou z příčin vzniku finanční krize bylo to, že šéfové bank vůbec nerozuměli slavným kosmickým finančním produktům, které se později staly více toxické než kosmické. Stejné to bylo s vedením UBS a tzv. Delta One Desk, kde obchodoval Adoboli. Možná by nebylo od věci zavést povinné přezkušování: alespoň někdo v představenstvu by měl ovládat tajemství složitě konstruovaných, na vysoké matematice založených obchodů. Jinak by banka přišla o licenci. Když to nenapadne akcionáře, má to napadnout regulátora.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mario Blejer, který řídil argentinskou centrální banku v roce 2001 poté, co došlo k největšímu státnímu bankrotu historie, řekl agentuře Reuters, že řecký dluh je nesplatitelný: „Řecko by mělo zbankrotovat, a to pořádně. Malý bankrot je horší než velký bankrot a taky horší než žádný bankrot. Záchranné programy organizované MMF a ECB posilují recesi.“ Blejer dodal, že totéž čeká Portugalsko a částečně zbankrotovat by mělo i Irsko.

V době krize a nejistoty jsou samozřejmě v oblibě nejrůznější historické paralely. Douglas Irwin publikoval zajímavý text na Vox EU. Píše v něm, že v roce 1937, tedy v době, kdy to vypadalo, že by Velká deprese mohla skončit, rozhodlo americké ministerstvo financí (proti vůli Fedu) o sterilizaci zlata přicházejícího do Ameriky. De facto došlo ke zpřísnění měnové politiky v nepravou chvíli a americká ekonomika zamířila znovu do recese.

Paralela se současnou debatou o měnové politice (pár let po vypuknutí krize) se nabízí.

Německý deník Bild nabízí cestovní mapu na znovuzavedení řecké drachmy včetně kolkování bankovek.

Nynější generální ředitel České spořitelny a člověk, který řídil v roce 1992 měnovou odluku, Pavel Kysilka by se měl pomalu připravovat na to, že po jeho zkušenostech bude v Evropě poptávka.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].