0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka25. 9. 20123 minuty

Klausova veta a ČSSD to bude mít těžší

Pokud se vládě nepodaří přehlasovat prezidentovo veto v případě důchodové reformy i v případě DPH, je to špatná zpráva především pro sociální demokracii, která se nyní nesmyslně raduje. A hlavně pro příští vládní koalici. ČSSD by se měla modlit, aby v rámci pokusu o přehlasování prezidenta koalice uspěla. To, že si nyní s prezidentem notuje, je velká chyba. A totéž platí v případě, že prezident bude vetovat i zvýšení DPH, což se podle všeho brzy stane.

Ano, s druhým pilířem (ČSSD tomu říká částečná privatizace důchodového systému) sociální demokracie nesouhlasí a vyhlašuje, že ho zase vrátí zpět. Ano, důchodová reforma – tak jak je připravena – nemá plnou podporu odborníků, ani NERV, ani expertů ze Světové banky či OECD.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Slabinou reformy je, že druhý pilíř není povinný. Hlavním motivem tohoto postupu vlády je sice jakýsi ideologický přístup (co je povinné, není pravicové – možná to byly obavy právě z Klausova veta). Lze to však také chápat jako vstřícný krok vůči ČSSD, která povinný pilíř odmítala. Jenže ČSSD nakonec nepřijala ani nepovinný pilíř.

Přesto však platí, že reforma je – ne sice nejpovedenější – krok správným směrem, jakýsi základ, na kterém šlo stavět.

Vzhledem k vývoji v Evropě a ve světě nečekají českou ekonomiku ani státní pokladnu žádné dobré časy. Bude-li reforma zrušena, bude muset ČSSD (až se dostane k moci) vymetat důchodový chlív velmi razantně. Pravděpodobně bude muset prudce zvyšovat věk pro odchod do důchodu. A bude na to sama, bude proti ní stát nesmiřitelná opozice a výchozí ekonomické podmínky budou daleko horší. Takhle si mohla touto vládou nechat odpracovat část velmi nepopulární práce.

Přestože ČSSD slibuje zrušení reformy, asi by – až bude u moci – došla k nějakému kompromisu, k nějaké dohodě se správci penzijních fondů. Podobně se to koneckonců vyvinulo na Slovensku.

A podobně je to s DPH. OECD třeba konstatuje, že máme nízkou daň z nemovitostí či příliš velké zvýhodnění živnostníků na odvodech pojistného. Jenže po zvýšené dani z nemovitostí ani ČSSD nevolá a díky snížení výhod pro živnostníky desítky miliard korun do státní kasy nepřitečou. O tom, že by sociální demokracie přes noc eliminovala plýtvání veřejnými penězi nebo vyhrála boj s daňovými úniky, lze důvodně pochybovat. Až bude ČSSD vládnout, nějaké zvýšení DPH bude potřebovat a mohla by být ráda, že to za ni někdo odpracoval.

A Klaus rozhodně sociální demokracii nepomáhá. Pomáhá podle hesla „čím hůř, tím líp“ Zemanovi, který má asi nejvyšší potenciál těžit z chaosu a nespokojenosti.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].