Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Klausova veta a ČSSD to bude mít těžší

Pokud se vládě nepodaří přehlasovat prezidentovo veto v případě důchodové reformy i v případě DPH, je to špatná zpráva především pro sociální demokracii, která se nyní nesmyslně raduje. A hlavně pro příští vládní koalici. ČSSD by se měla modlit, aby v rámci pokusu o přehlasování prezidenta koalice uspěla. To, že si nyní s prezidentem notuje, je velká chyba. A totéž platí v případě, že prezident bude vetovat i zvýšení DPH, což se podle všeho brzy stane.

Ano, s druhým pilířem (ČSSD tomu říká částečná privatizace důchodového systému) sociální demokracie nesouhlasí a vyhlašuje, že ho zase vrátí zpět. Ano, důchodová reforma – tak jak je připravena – nemá plnou podporu odborníků, ani NERV, ani expertů ze Světové banky či OECD.

Slabinou reformy je, že druhý pilíř není povinný. Hlavním motivem tohoto postupu vlády je sice jakýsi ideologický přístup (co je povinné, není pravicové – možná to byly obavy právě z Klausova veta). Lze to však také chápat jako vstřícný krok vůči ČSSD, která povinný pilíř odmítala. Jenže ČSSD nakonec nepřijala ani nepovinný pilíř.

Přesto však platí, že reforma je – ne sice nejpovedenější – krok správným směrem, jakýsi základ, na kterém šlo stavět.

Vzhledem k vývoji v Evropě a ve světě nečekají českou ekonomiku ani státní pokladnu žádné dobré časy. Bude-li reforma zrušena, bude muset ČSSD (až se dostane k moci) vymetat důchodový chlív velmi razantně. Pravděpodobně bude muset prudce zvyšovat věk pro odchod do důchodu. A bude na to sama, bude proti ní stát nesmiřitelná opozice a výchozí ekonomické podmínky budou daleko horší. Takhle si mohla touto vládou nechat odpracovat část velmi nepopulární práce.

Přestože ČSSD slibuje zrušení reformy, asi by – až bude u moci – došla k nějakému kompromisu, k nějaké dohodě se správci penzijních fondů. Podobně se to koneckonců vyvinulo na Slovensku.

A podobně je to s DPH. OECD třeba konstatuje, že máme nízkou daň z nemovitostí či příliš velké zvýhodnění živnostníků na odvodech pojistného. Jenže po zvýšené dani z nemovitostí ani ČSSD nevolá a díky snížení výhod pro živnostníky desítky miliard korun do státní kasy nepřitečou. O tom, že by sociální demokracie přes noc eliminovala plýtvání veřejnými penězi nebo vyhrála boj s daňovými úniky, lze důvodně pochybovat. Až bude ČSSD vládnout, nějaké zvýšení DPH bude potřebovat a mohla by být ráda, že to za ni někdo odpracoval.

A Klaus rozhodně sociální demokracii nepomáhá. Pomáhá podle hesla „čím hůř, tím líp“ Zemanovi, který má asi nejvyšší potenciál těžit z chaosu a nespokojenosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].