Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Klaus v žurnálu atd.

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Oblíbenec názorových stránek deníku The Wall Street Journal, český prezident Václav Klaus, uveřejnil v tomto deníku text, který se jmenuje „Eurozóna selhala“ (Eurozone has failed). V zásadě se jedná o mírně prodlouženou verzi toho, co psal Klaus asi před měsícem do Lidových novin.

Hlavní myšlenka: euro už selhalo jako projekt, který měl Evropě pomoci k prosperitě. Byla to chyba, ale pozor: euro se podle Klause nerozpadne, ale náklady na sanaci (a především sanaci Řecka) projektu budou stahovat evropskou ekonomiku - včetně nečlenských zemí urozóny - dolů. Podobně jako v LN cituje Klaus zesnulého šéfa polské centrální banky Skrzypka.

Jako obvykle, mám názor skoro opačný než pan prezident. Podle mne euro neselhalo, protože ani nikdo neříkal, že má být samo euro nějakým nástrojem prosperity. I když vylučovat ani dobrovolně odcházet z eurozóny zatím nejde, dlouhodobou přítomností Řecka v eurozóně si na rozdíl od Klause nejsem dnes už moc jist.

Z článku ale vyplývá, že prezident situaci v eurozóně vlastně zase tak moc nesleduje: nedočteme se nic o garančním fondu, o zásadních německo-francouzských sporech ani o ekonomickém vládnutí, ani o nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou.

Jde jen o tradiční připomenutí vlastní neomylnosti: já jsem vám to říkal, že to špatně dopadne. Stačilo by, kdyby se svět řídil mnou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].