Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Kauza Drobil – ať ČSSD odstoupí z pražské koalice!

Ke kauze Pavel Drobil několik poznámek. První se vztahuje k titulku komentáře. Vzhledem k tomu, že v korupčním případu se jedná o předraženou zakázku nové pražské čistírny odpadních vod (podle Libora Michálka může být předražená až o tři miliardy korun) a půlmiliardovou provizi pro pražskou ODS, měl by to být pro sociální demokracii signál – pokud je tak zásadová –, aby okamžitě opustila ostudnou koalici s podezřelou ODS v Praze.

Je sice logické, že sociální demokracie chce – jako každá opozice – využít příležitosti obrovského skandálu a vyvolat hlasování o důvěře vládě, zároveň však platí, že začít by měla u sebe a v Praze, zvlášť když se celý korupční skandál váže k pražskému projektu. Jinak budou ty plamenné projevy ve sněmovně, které lze čekat příští týden, čisté plácání a tlachání, které bohužel nemůžeme brát příliš vážně.

Poznámka číslo dvě: zdá se, že všemožní šejdíři tentokrát narazili. Asi se s Liborem Michálkem bavili, jako kdyby patřil mezi ně, jenže podcenili, že je to člověk silně věřící a důrazně poctivý. Zdá se, že slabinou různých gaunerů je, že si už nedovedou představit, že tu existuje ještě někdo, „kdo to má jinak“.

A zatřetí: měl jít Michálek normálně na policii? Podle mého soudu nikoli. Co tady policie kdy vyšetřila? Co se kdy alespoň pokusila vyšetřit? Člověk si vzpomene leda na Berdychův gang, který ovšem neměl s politikou nic společného.

Vyšetřila policie, komu patří vila v Toskánsku? Vyšetřila policie, z čeho si Topolánek platil dovolenou? Vyšetřila policie kauzu Grossův byt? Vyšetřila policie privatizaci Mostecké uhelné? Vyšetřila policie krachy bank a vytunelování investičních fondů v 90. letech? Vyšetřila kdy česká policie vlastně cokoli, co souvisí s vyšší politikou?

Při znalosti věcí byl Michálkův postoj normální a správný: dvakrát se pokusil mluvit s premiérem a žádal o součinnost BIS. Teprve poté se obrátil na novináře.

Podle hvězdného komentátora Financial Times Gideona Rachmana by měli Američané dát zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi medaili. Evropská levice i levice v Latinské Americe, Číňané i ruská nacionalistická pravice – ti všichni jsou odjakživa přesvědčeni, že to, co Američané veřejně říkají o své zahraniční politice, má jednoduše přikrýt skutečnou, jinou a tajnou agendu. A ta tajná agenda byla pro každého jiná, podle libosti: zájmy všemocné korporace (Halliburton), podvracení levicových vlád, oslabení rivalů.

Úniky z WikiLeaks ale dokázaly, že veřejná pozice USA rovná se ta privátní (ve smyslu „neveřejná“). Dosud publikované dokumenty neukazují žádnou druhou tvář ani skrytou agendu.

Dobré je, že hvězdný Rachman napsal o týden později prakticky totéž, co kolega Milan Šimečka ve svém skvělém Ost-blogu, za což by měl dostat medaili zase Šimečka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].