0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka4. 9. 20142 minuty

Jak Putin obrodil vážnost NATO

Ukrajině nezbývá než ruský mírový plán se zahraničními pozorovateli akceptovat; západních sankcí se ovšem nijak netýká.

Ruský prezident Vladimir Putin • Autor: Globe Media /  Reuters

Pokud se něco ruskému prezidentu Putinovi jeho ukrajinskou invazí podařilo, pak je to určitě obroda vážnosti a významu NATO. Resp. bude to obroda významu a vážnosti, s jakou k NATO budou přistupovat jeho vlastní členové.

Jestli Putin něco skutečně přehnal – a probudil tím i poslední váhavce –, pak to byly jeho nedělní a pondělní výroky o tom, že si s ním Západ nemá zahrávat a plést se mu do cesty, výroky o státnosti pro Novorusko a řeči, že dobude Kyjev za čtrnáct dní.

Reklama

Tyto výroky a zřejmá invaze ruských vojsk na východ Ukrajiny, to už tentokrát představuje jasný „game changer“. Minimum, které se na summitu ve Walesu čeká, je, že členské státy tentokrát představí důvěryhodný konkrétní plán a skutečně seriózní slib, že zvýší zbrojní výdaje na dvě procenta HDP.

Očekává se, že summit NATO dá vzniknout rychlé reakční síle, která bude cirkulovat mezi Polskem a Pobaltím. Základny budou prázdné, ale vybavené. Pokud dojde k další eskalaci napětí, mohou se z rotujících jednotek stát posádky stálé.

Smlouva mezi Ruskem a NATO z roku 1997 to sice zapovídá, jenže pokud se výrazným způsobem nezmění bezpečnostní situace. A ta se změnila už od anexe Krymu. Rusko také nedodrželo svoji smlouvu o zachování teritoriální integrity Ukrajiny z roku 1994, kdy se Ukrajina výměnou za tento slib vzdala jaderných zbraní.

Nakonec k Putinovu mírovému plánu. Vzhledem k tomu, že Západ nebude vojensky pomáhat Ukrajině ani ji rychle přijímat do NATO, Ukrajině nezbývá než Putinův mírový plán se zahraničními pozorovateli akceptovat, přestože je Putin notorický lhář.

Evropa a Západ musejí dát ovšem najevo, že to není jejich mírový plán nebo jejich příměří a že sankcí se to nijak netýká. Sankce jsou odpovědí na teritoriální agresi - a na té mírový plán nic nemění. Dokonce mírový plán agresi přiznává, protože Putin se předložením plánu stává mluvčím „milicí na jihovýchodě Ukrajiny“, což jsou asi povstalci, ruské jednotky a ruští velitelé dohromady.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].