Jan Macháček
kresba • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Srovnejme si dvě zprávy:

1. Inflace v Německu byla v březnu nejnižší od roku 1999.

2. V České republice spotřebitelské ceny v březnu překvapivě rostly, čekal se spíše pokles.

Čím si to vysvětlit? V poslední době to spíše vypadalo, že česká ekonomika věrně kopíruje vývoj ekonomiky německé. Měli jsme srovnatelné (či dokonce větší) propady průmyslové produkce, exportu apod.

Analytici tvrdí, že do čísel o České republice se výrazně promítl vliv deregulace nájemného, resp. zdražování regulovaného nájmu. Možná by stálo za úvahu vyzvat statistický úřad k reformám (když už bude šéf premiérem): v regulovaných bytech bydlí stále méně lidí, není jasné, jak je započítáváno tržní nájemné. Nestálo by za to započítávat do inflace úroky z hypoték jako v Británii? Dovedu si ale představit, že úředníci statistického úřadu bydlí většinou v regulovaných bytech a tak nám ta setrvačnost asi ještě chvíli vydrží.

Pozoruhodné jsou jiné dvě zprávy: zatímco v Německu klesaly v březnu ceny pohonných hmot, hlavně benzínu (to nepřekvapí, když ropa stojí už půl roku méně než 50 dolarů za barel). V České republice rostly ceny pohonných hmot, hlavně benzinu. To je přece úplně absurdní, ale nelze to vysvětlit jinak, než že v České republice prostě nefunguje trh. Vše bych ale nesváděl na neschopný antimonopolní úřad (bojte se, šéf teď míří na vnitro). Trhy nedělají úřady, ale lidé. To, že nefunguje trh a konkurence souvisí i s jistou jalovostí, tupostí a nepodnikavostí obyvatelstva. Když si na sobě někdo nechá štípat dříví - jeho problém.

Jsou tu ještě poslední dva faktory: do inflace se podle mého soudu také promítá i vliv oslabení koruny a víra lidí v to, že hospodářství se bude vyvíjet zdravěji než v Německu. Expektace sice do značné míry předurčují realitu, ale jak to bude doopravdy - to teprve časem uvidíme. Každopádně nelze zatím čekat, že by centrální banka po vzoru svých kolegyň ve světě přistupovala k nějakým nestandardním instrumentům jako je nákup všemožných dluhopisů. Než se další vývoj ujasní, nebude ČNB uvolňovat ani instrumenty standardní.

Další titulek: Nezaměstnaných je nejvíce za dva roky. Práci nemá více než 450.000 lidí. Je asi dobré připomenout, že nezaměstnaných bude přibývat každý měsíc, ještě asi tak rok. Takže tu logicky budeme mít i titulky o rekordu každý měsíc.

Šrotovné bude platit od podzima. Podle ministra Kalouska je šrotovné „ekonomický zločin", ale bere ho jako „nutnou cenu" (za dohodu s ČSSD). Proč tak silné výrazy jako „zločin"? Žijí všude kolem nás idioti a ve vládách v Německu, Francii, Rakousku a na Slovensku „kriminálníci"? Pořád nechápu, kde se v polovzdělaných Češích bere přesvědčení, že jsou chytřejší a rozumnější než zbytek světa. Vůbec nechápu, proč se zrovna ze šrotovného stalo v Česku symbolické „ideologické" téma. Zločin je pomáhat jednomu podniku. Automobilový průmysl není ani tak docela jedno odvětví - absorbuje mnoho dalších odvětví: sklářství, plasty, textil, chemický průmysl, elektrotechniku, počítače, software a spoustu dalších věcí. Jsou spousty podniků, pro které jsou dodávky pro automobilový průmysl důležitým (ale, ne jediným) pilířem existence. Navíc má šrotovné důležitý vliv na bezpečnost a ekologii (to u nábytku nehrozí).

Výhodné je, že české šrotovné přijde až na podzim, po té co se vyčerpá efekt šrotovného v sousedních zemích a možnosti odpisu DPH u nás. Nákladem šrotovného obecně je, že oddálí nástup konjunktury, dynamiku oživení, které jednou přijde. Až začnou ekonomiky nabírat dech a vracet se na růstovou dráhu, nebude tahounem automobilový průmysl a proto bude návrat konjunktury pomalejší.

V rozhovoru pro HN Miroslav Kalousek oznámil, že v červnu oznámí, jaké má další plány, jestli odejde z politiky nebo ne. Pro Kalouska by ale bylo nejvýhodnější vstoupit do ODS, která stejně nemá žádného vhodnějšího adepta na post ministra financí. A jednotka loajality vůči premiéru Topolánkovi by se mohla jmenovat jeden Kalousek. Navíc má teď Topolánkova ODS slušné šance vyhrát volby.

Je zajímavé, jak se na základě strachu z Klause dokázali politici z ODS i ČSSD dohodnout na kompromisu ve všech stimulačních programech. Tím se asi liší politici od normálních lidí, kteří takové situace řeší v životě úplně běžně: ty chceš to, já chci to, máme nějaký společný průnik, já se vzdám toho, ty se vzdáš toho. Hotovo. Jak jednoduché! Složité je to jen pro politiky. Důležité je, že to nejhorší v kompromisním balíku není: ani 13.platy pro důchodce, ani snížené zvýhodněné sazby DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte