0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka11. 11. 20103 minuty

Hodíme to na příští vládu? Co když soláry vyhrály?

Vláda jak známo schválila šestadvacetiprocentní srážkovou solární daň na fotovoltaické elektrárny na tři roky. Proč jen na tři roky, když vysoké výkupní ceny sluneční elektřiny jsou garantovány na dvacet let?

Před týdnem jsem se zde „dopustil úvahy“, že to tříleté období je jakási vládní protiarbitrážní strategie. Ti, co se chtějí arbitrovat se státem, budou znejistěni – o kolik se budou soudit, když je daň na tři roky? Bude pak obnovena, nebo ne?
Teď se musím přiznat, že začínám váhat. Co když chce vláda jednoduše celý průšvih hodit na další vládu, ať si to nějak vyřeší?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V rozhovoru pro včerejší Hospodářské noviny pravil finanční ředitel ČEZ Alan Svoboda: „Kdyby měla daň platit na celé období životnosti solárních zdrojů, mohlo by to ohrozit návratnost mnoha projektů. Ale tak, jak byla schválena, tedy že bude platit jen tři roky, sice to přechodně sníží návratnost projektů, ale celkově se ty investice vrátí i s nějakou prémií navíc.“

Toto praví vrcholný manažer společnosti, kterou ze 70 procent ovládá stát, a zároveň společnosti, která bude vlastnit téměř každý desátý MW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren v České republice.

A teď výpočet: celková solární daň za tři roky počítaná z ceny každoročně zvýšené o dvouprocentní inflaci (základ 2010 – 12,15 Kč/kWh, 2011 – 12,40, 2012 – 12,65, 2013 – 12,90 Kč/kWh) vynese dohromady 9,90 Kč/kWh. Pokud to má takto skončit, tak celková solární daň 9,90 Kč/kWh rozložená do dvaceti let znamená průměrné roční zdanění méně než čtyři procenta (0,5 Kč/kWh ročně).

Potom nemůže být v žádném případě řeč o tom, že vláda vrací podmínky solárního byznysu na úroveň danou zákonem o obnovitelných zdrojích, kde se mluví o patnácti letech návratnosti. Spíše je to ono „vlk se nažral, koza zůstala celá“. Vláda se může aktuálně chvástat tím, že zastavila zdražování na příští rok a svoje volební období, a zároveň tím (to už ale potichu), že se jí podařilo zachovat nepřiměřené zisky pro solární byznys – solární lobbisté by tak zřejmě vyhráli. Co bude po roce 2013 (poslední rok solární daně), tuto vládu už nezajímá? Doufá, že pak už se to na složenky lidem a firmám nějak opatrně vtěsná, nebo už nyní počítá s nějakým zdrojem financí, z kterého to za „solárníky“ ze státního rozpočtu my daňoví poplatníci zaplatíme?

Někdo z vládních politiků by měl jasně říci, co bylo omezením platnosti solární daně na tři roky vlastně myšleno. Na závěr jen porovnání. V roce 2009 byla výkupní cena z fotovoltaiky stanovena na 12,79 Kč/kWh, v roce 2010 poklesla o pět procent na 12,15 Kč/kWh a pro rok 2011 je nově stanovena na 5,50 Kč/kWh (tyto ceny se každoročně navíc zvyšují o inflaci minimálně dva a maximálně čtyři procenta). Výkupní cenu na rok 2011 musel na rozdíl od let 2009 a 2010 stanovit Energetický regulační úřad tak, aby byla splněna podmínka patnáctileté návratnosti stanovená zákonem o obnovitelných zdrojích energie. Pokud bude zavedena solární daň pouze v letech 2011, 2012 a 2013, pak fakticky došlo ke snížení výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren připojených v roce 2009 a 2010 o drobné, a to o 0,5 Kč/kWh

Tak co vy na to, pane Kocourku, Kalousku a Nečasi, případně slavný NERVe? A co na to svaz průmyslu či hospodářská komora?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].