Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

HDP klesá a ekonomové se zase spletli

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Výkon české ekonomiky se v posledním čtvrtletí meziročně snížil o 4,2 procenta. Hospodářství se v loňském čtvrtém kvartále nezvedlo ani oproti třetímu čtvrtletí, kdy dokonce kleslo o 0,6 procenta. Ekonomové a analytici se zase zmýlili a popletli. Mezi kvartály očekávali všichni oživení a meziročně propad v rozmezí od 3 procent (například ČSOB) po 2,7 procenta (Česká národní banka). Paradoxní přitom je, že ač jsou všichni ekonomové a analytici vedle jak ta jedle už asi dva roky, neklesá zájem médií o jejich prognózy. Možná je to dokonce nepřímá úměra. Čím více se ekonomové mýlí, tím více roste zájem médií o jejich další prognózy, odhady a vysvětlení. Dnes (tedy v pátek ráno) – po zveřejnění nejnovějších čísel – jsem otáčel knoflíkem rozhlasového přijímače a všude se to hemžilo čilými ekonomy, kteří zase věděli co bude dál a proč to zase dopadlo jinak než si všichni mysleli.

Z pohledu selského rozumu (dnes už by asi šlo bohužel říci, že neekonomického rozumu) je možné ještě chápat, že ekonomové se pletli před rokem a půl nebo před rokem, protože je chudinky krize zaskočila. Krize ale trvá už více než rok a půl a ekonomové jsou zaskočení jako pověstní čeští silničáři sněhovými jazyky. Otázkou je, proč se média a veřejnost neobrací s otázkami na stav a výhled hospodářství na nějakou jinou profesi. Ale na koho? Na psychologa? Na sociologa? Na politika? Máme zavolat pana faráře? Ti by nám asi všichni řekli, že tomu nerozumí a nic o tom nevědí. Paradoxně je tato odpověď z věcného hlediska pořád přesnější než prognóza ekonomů. Ale teď trochu vážněji.

Pokud chceme vědět, proč se ekonomové mýlí, je skutečně legitimní a racionální ptát se, zda tato otázka náleží ekonomům obecně, natožpak ekonomům, kteří se mýlili nejvíc. Ještě si vzpomínám, jak většina ekonomů před rokem věštila obrovskou inflaci už pro tuto dobu, hádali se jen o to, jak vysoká ta vysoká inflace bude. A kde ta inflace tedy je?

Také v Německu se ekonomové spletli, tamější hospodářství vzrostlo mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím o nula procent. Už předem očekávání ochlazovaly asi týdny staré údaje o slabých objednávkách v průmyslu. V Česku obecně trpíme slabou propracovaností podobných a také tzv. předstihových ukazatelů (různá měření nálady). Veřejná debata se u nás stádně soustředí pouze na schodek či dluh. Doufejme, že se ve světle nových čísel stočí také k ekonomickému růstu. Je jasné, že motorem českého růstu bude obnovení růstu německého. A obnoví se v Německu silný růst? Co německý export a kde je probuzený apetýt německého spotřebitele? Máme důkladné analýzy provázanosti české a německé ekonomiky?

A existuje něco, co pro obnovu růstu můžeme udělat my sami? Testujeme důkladně dopad opatření hospodářské a fiskální politiky na růst? To jsou otázky, které si musíme naléhavě klást.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].