Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Geopolitik Mládek: Klanět se můžeme z národní úrovně do sytosti

Při všech konfliktech zájmů má Andrej Babiš zkušenost s tím, jak jeho firmy platily DPH - a neplatily víc, než musely

... a pak se Tchaj-wan mírumilovně stane součástí Číny • Autor: HN, Libor Fojtik
... a pak se Tchaj-wan mírumilovně stane součástí Číny • Autor: HN, Libor Fojtik

„Kritiku Ruska nechme na Evropské unii," říká v rozhovoru pro iDNES ministr průmyslu Jan Mládek a dodává ještě spoustu zajímavých věcí. Například podle něj nesmí česká vláda ve své rétorice zpochybňovat teritoriální integritu Číny.

Jde pak relativně do detailu, v rozhovoru dokonce předpovídá, že se Tchaj-wan brzy stane součástí Číny a že to bude podobně mírumilovná spořádána integrace jako převzetí Hongkongu či Macaa. Kromě toho jsme se dozvěděli, že Rusko není „čistě autoritářský režim“.

Řekl bych, že to lze přeložit takhle: kritizování nechme na Evropské unii, ale podbízet se, klanět se a chválit můžeme z národní úrovně do sytosti. Dokonce se můžeme vlísávat do čínské přízně jako Mládek - pokusem o jakýsi mikromanagement velkočínských záležitostí z Prahy a snahou být čínštější než Číňan či imperialističtější než čínský imperialista.

Když už jsme tedy u toho mikra – nemá náhodou Tchaj-wan v České republice také nějaké investice? A není náhodou rozdíl mezi jasnými smlouvami o tranzici vládnutí Hongkongu s vládou Spojeného království a možným spolknutím Tchaj-wanu, který žádná britská koruna nechrání?

Co se Ruska týče, pak jsou politologické definice jistě volné a pružné. Rusko není ani totalita, ani diktatura, ale autoritářský režim to zcela jistě je: potlačuje pluralitu médií, zastrašuje neziskový sektor a občanskou společnost, zavírá politické oponenty a neposlušné oligarchy do vězení (a taktéž provokativní umělkyně), šíří kult osobnosti všemohoucího Putina a nárokuje si zásadní vliv v sousedních zemích, jako je Bělorusko či Ukrajina.

V záplavě skeptických prognóz mne i leccos na nové vládě těší. Jsou v ní tři ženy; v Nečasově byly střídavě jedna až dvě. Švédsko to není, ale je to mírný český pokrok v mezích zákona. Genderové parity Švédska či Norska dosáhneme tímto tempem v roce 2046.

Od skonu Pavla Dostála mělo Česko výhradně ostudné ministry kultury, Daniel Herman znamená naději. Vláda tvrdí, že je proevropská, chce vybudovat nepolitickou a profesionální státní správu a chce převzít část agendy Rekonstrukce státu.

Při všech konfliktech zájmů má Andrej Babiš zkušenost s tím, jak jeho firmy platily DPH, a určitě si dávaly pozor, aby neplatily víc, než musely. Tato zkušenost z druhé strany barikády nemusí být vládě při výběru DPH na škodu - a fakt, že vláda zdůrazňuje, že toky veřejných financí mají být transparentní, také není k zahození.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].