0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka12. 3. 20122 minuty

Fico, Gorila a Češi

Astronaut

Robert Fico může být spokojen. Nejen kvůli tomu, že pohodlně vyhrál volby a může vládnout sám. První analýzy a komentáře nikterak nenaznačují, že by se jeho vítězství v civilizované Evropě či ve světě někdo děsil.

Nikdo se neobává, že by na Slovensku zaváděl ústavní změny v neblahém nacionalistickém duchu po vzoru Maďarska, ani se nikdo nebojí ataku na zahraniční investory. Naopak se všude připomíná, že když byl u moci, reformy předešlé Dzurindovy vlády nechal z valné části nedotčené.

Fico se hlásí k Evropě i fiskálnímu paktu, proto de facto nemůže nijak ve velkém státní prostředky rozhazovat. Určitě zvýší daně bohatým a těm, kteří více vydělávají, otázka je, zda to povede také k tomu, že bohatší opravdu více zaplatí a skutečně se příjmy rozpočtu zvýší.

Fico je sice populista a například poněkud nechutně vzývá sociální jistoty za minulého režimu, ale v praxi bude spíše přísným autoritářem a mnoho nových peněz na nadstandardní sociální dávky neuvolní.

Co se týče vlivu spisu Gorila na slovenskou politickou scénu, tak k tomu dvě poznámky:

Pozoruhodné je, že ve světle ramp se ocitá pouze skupina Penta, a nikoli další slovenské finanční skupiny, především J&T.

Je tu nějaký zásadní důvod se domnívat, že ta druhá finanční skupina s podobnými konexemi na nejvyšší slovenské normalizační kádry (a s podobnými pochybnostmi z hlediska původního kapitálu) používá výrazně jiné metody? Pokud na to mají čtenáři názor, rád se poučím.

Češi žádnou Gorilu nemají, ale není důvod se domnívat, že je jejich politická scéna méně zprivatizovaná. Skupina Penta u nás působí také, a proč si vlastně myslet, že na našem teritoriu používá jiné metody? A proč si myslet, že je vůči nim česká politická scéna odolnější? Ta druhá skupina, tedy J&T, proslula mnoha pozoruhodnými obchody s firmou ČEZ.

No, možná si Češi řeknou: my zase máme ČEZ, Nomuru nebo Mosteckou uhelnou či Appian. Pravda je ANO (máme ČEZ, Appian apod.), ale k tomu máme ještě ony slovenské finanční skupiny.

Leccos o privatizaci státu jsme se dozvěděli z toho slavného výroku Kristýny Kočí: „My ovládáme justici, oni ovládají policii.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].