Nejen opozice, ale řada ekonomů blízkých vládě či pravici příliš nechápe, k čemu má vlastně sloužit tzv. druhý (čili fondový) pilíř penzijní reformy, když není pro každého povinný.
Když bude fondový pilíř nepovinný, odhaduje se, že možnosti do něj vstoupit využije horních deset procent lidí, což samozřejmě není žádné systémové řešení pro ekonomiku, protože horních deset patnáct procent lidí v každé společnosti jsou lidé, kteří tzv. myslí na zadní kolečka a nějak by si svoje důstojné stáří zařídili tak jako tak. Jinými slovy horních deset patnáct procent není zrovna třeba vychovávat k ekonomicky racionálnímu chování.
Přitom je zajímavá otázka, proč je vlastně fondový pilíř nepovinný. Ministr financí Miroslav Kalousek po včerejším jednání s opozicí předvedl zvláštní piruetu, když pravil, že nepovinný druhý pilíř je vlastně ústupkem vlády opozici a důkazem toho, jak vláda bere opozici na vědomí. Opozice prý vyhrožovala, že když bude druhý pilíř povinný, tak ho zruší. Nyní prý opozice nechce ani nepovinný.
To je tedy zajímavé: jak to, že takhle vláda nemluvila na počátku roku?
Věci veřejné – koaliční partner vlády – přitom tvrdí, že nepovinný druhý pilíř vybojovaly v koalici právě ony. Já bych dokonce ještě dodal, že tlak na nepovinný druhý pilíř zde byl spíše (nebo také) ze strany libertariánských ideologů na české pravici, kde se velí podle hesla, že co je povinné, to je špatné (neliberální), a co je nepovinné či dobrovolné, to je samo o sobě dobré a prospěšné už jen proto, že to není státem vynucené a povinné. Sem můžeme zařadit i názor kruhů blízkých prezidentovi republiky nebo názor firmy Next Finance, resp. Šichtařové-Pikory.
Takže tady je otázka pro diskusní klub ekonomů na www.ihned.cz (HN Dialog), který se otevře dnes odpoledne.
1. K čemu a pro koho je dobrý nepovinný druhý pilíř?
2. Podstatou penzí více než čeho jiného má a musí být důvěra. Jaké je riziko, že celý systém bude brzy zase změněn či dokonce zrušen?
…
Ohledně reformy zdravotnictví zaujme jedna věc. Vzpomínáte si ještě na lidoveckého poslance Ludvíka Hovorku? Ten zarputile odmítal hlasovat pro julínkovské reformy a navrhované transformace nemocnic na akciovky, dokud nebudou schváleny minimální standardy a nadstandardy po německém vzoru.
Chudák Hovorka byl pro svoji umíněnost označován mnohými politiky a novináři za psychopata a samozřejmě za křesťanského demokrata trpícího fanatickou a sveřepou levicovou úchylkou. A ejhle! Najednou jsou standardy a nadstandardy politickým mainstreamem a základem politiky ministerstva zdravotnictví. Jenže co se nestalo? Staví se proti nim odbory a levice. To jsou ale paradoxy.
Proč lékařským odborům vadí zavedení něčeho, co je v Německu normální? Není snad Německo příkladem sociálně soudržného státu?
Mimochodem: to, že odboráři pokřikují různé urážky a nadávky zrovna na ministra Hegera, si asi každý nezaslepený člověk přebere po svém. Heger je zjevně jeden z nejslušnějších ministrů (ne-li vůbec nejslušnější), kterého jsme tady kdy měli (i když to nemusí pochopitelně platit pro jeho náměstky). A to, co prosazuje, není vlastně žádná bombastická reforma, ale postupné racionalizační kroky (zkrátka docela normální regulérní a relativně rozumné vládnutí, jak ho chápu já, žádné nabubřelé reformní slogany).
…
Když už se tak všude mluví o vydání Víta Bárty policii (korunním svědkem je PR poradkyně Kristýny Kočí), zajímalo by mne, jestli si policie počíná stejně ve vyšetřování „120 milionů na novou stranu“, o kterých mluví na slavné nahrávce slečna Kočí.
Co to je či bylo za peníze? Kde jsou? Kde se vzaly? Kdo je vydělal? Jsou zdaněné?
…
Nějaké vyšetřování ovládání justice, resp. státních zastupitelství probíhá (nevíme, jak to dopadne), ale v této souvislosti mne zaujala přítomnost státního zástupce Libora Grygárka na lobbistických VIP rejdech v Karlových Varech, kde – jak informoval server Česká pozice – v rohu kavárny diskutuje s pražskou šedou eminencí Romanem Janouškem.
Kde to jsme? V nějakém sultanátu? Na dvoře velkovezíra? Ať se lobbisté, podnikatelé a politici scházejí, kde chtějí, ale co tu má co pohledávat státní zástupce? Státní zástupce přece musí být konzervativní, přísný, uměřený a nenápadný státní úředník. To se snad začnou brzy po Varech motat ještě policisté a soudci a poslouchat zde pokyny různých kmotrů?
…
Věra Jourová vysoudila na státu 3,6 milionu korun a omluvu.
Docela by mne zajímalo, zda se současného ministra vnitra Jana Kubiceho někdo zeptá, zda za tento případ cítí nějakou spoluzodpovědnost a jestli se nechce na zaplacení odškodného případně nějak podílet a trošku tak ubrat daňovým poplatníkům, kteří s touto chybou státu nemají vůbec nic společného.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].