Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Deflace, Irsko a zapomenutý růst

Čtenářům se omlouvám, ale to nejzajímavější a nejprovokativnější, co jsem si v posledních dnech přečetl, pochází výlučně z jednoho zdroje, a tím je Financial Times.

Martina Wolfa rozzlobilo, že Mezinárodní měnový fond ve své zprávě kritizuje, že škrty mohou poškodit růst ve Spojených státech, ale zlobí se, že MMF schvaluje úsporná opatření britské vlády. Wolf cituje Adama Posena, o kterém jsem psal v pátek. Wolfa především zlobí srovnávání se 70. lety, s dobou, kdy podle kritiků selhalo keynesiánství. Jenže v 70. letech tu byla vysoká inflace, zatímco dnes hrozí její opak. V 70. letech zápasila Británie s divokými a mocnými odbory, dnes jsou britské odbory slabé.

Simon Titford, hlavní ekonom v think tanku Centre for European Reform, kritizuje nové návrhy, které se týkají evropského ekonomického vládnutí, resp. další navržené pokuty a rigidity. Podle Titforda schází Unii kredibilní růstová strategie. Problémem eurozóny je ekonomický růst, a pokud bude růst slabý, budou se státy i nadále zmítat ve fiskálních problémech.

Danny McCoy z irské federace zaměstnavatelů se domnívá, že irská ekonomika se vzpamatuje z bankovní krize rychleji, než si všichni myslí. Irská veřejnost prý přijímá úsporná opatření konsenzuálně, lidé jsou ochotni snižovat si platy a irský exportní průmysl je dobře diverzifikován.

Wolfgang Munchau je přesvědčen o opaku. Irsko podle něj neporoste tak deset let. Bankovní úvěry budou drahé, euro příliš silné. Irsko zbytečně uvaluje veškeré náklady bankovní krize na daňového poplatníka, mělo by trochu očesat i nedotknutelné majitele dluhopisů.

A nakonec přece jen z jiného soudku. Kolega Milan Šmíd si všiml pozoruhodného úkazu, kdy najednou – out of the blue – se v různých médiích objevují texty vyzývající k privatizaci České televize (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=10919). Podepsal bych. A zajímalo by mne, kdo tuto kampaň řídí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].