Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Co místo škrtů

Ekonom Paul De Grauwe píše na stránkách Vox EU, že finanční trhy vysílaly špatné signály vládám v eurozóně a se škrty a šetřením se to přehnalo. A přehnané šetření je riskantní, lidé zbytečně trpí, roste nezaměstnanost a zvyšuje se riziko rozpadu eurozóny.

Místo toho autor pro eurozónu doporučuje, aby se na jihu sice šetřilo, ale rozloženě a v dlouhodobějším horizontu. Sever Evropy má naopak provádět fiskální stimuly, aby vyrovnal deflační síly přicházející z jihu. Severní státy na to mají dostatek kapacity. Stabilizovaly podíl svého dluhu na HDP a mohou si dovolit schodky. Pokud podle Grauweho zvýší Německo svůj schodek až na tři procenta, podíl dluhu vůči HDP zůstane v Německu konstantní. Vzhledem k velikosti Německa by to přineslo dostatečný stimul pro eurozónu jako celek.

Edward Hadas se na Reuters pustil do finančních trhů jako takových, nikoli však pouze kvůli eurozóně, ale vůbec. Podle něj finanční trhy škodí a měly by být mnohem přísněji kontrolovány. Hadas prý nemá na mysli ani tržní ekonomiku, ani trh jako místo pro obchodní transakce, ani nepléduje proti finančnictví a bankovnictví.

Vadí mu otevřené finanční trhy s dluhopisy, měnami, akciemi, a to proto, že oceňování se řídí především iracionálními faktory a změnami nálady. Změny v ekonomice nedokážou vysvětlit pohyby na akciových trzích. Proč je například americký Standard & Poor’s 500 index na dvakrát vyšší úrovni než v roce 2009, zatímco americké HDP vzrostlo jen o osm procent? Proč se kurzy měn mění daleko rychleji než míra růstu HDP, úrokové míry a obchodní schodky? Výkyvy na akciových trzích vedou k přílišným excesům a nedostatkům kapitálu. Kurzy poletují příliš rychle, než aby firmy mohly rozumně reagovat. Ceny dluhopisů jsou stabilnější, ale podívejme se na obrovské emoční zvraty v eurozóně. Nejprve obrovské sebevědomí a potom nepřiměřená panika.

Podle Hadase mají samozřejmě finanční trhy i svou kladnou stránku. Ceny jsou otevřené a deklarované, přichází nový kapitál, lze likvidovat aktiva apod. Ale prospěch z toho je menší než to, co neoprávněná volatilita z ekonomiky odečte. Finanční trhy jsou také spojovány se svobodou a svoboda je dobrá věc. Jenže co když je svoboda především zneužívána?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].