Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Bárta a škrty, Nečas vs. Kalousek apod.

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Podle HN ministr dopravy Vít Bárta tvrdí, že na propočítávaní toho, kolik bude stát zastavení staveb, není čas. Jenže to je právě ten problém. Podobně rychlou analýzu a předběžnou kalkulaci měla po sobě zanechat už odcházející úřednická vláda nebo se formující se koalice měla dohodnout s ministry Janotou a Slámečkou, aby něco podobného před svým ochodem vypracovali. Vždyť přece bylo už před pár měsíci jasné, že se nějaké škrty v dopravní infrastruktuře budou muset dělat. Nebo ne? Vcelku souhlasím s Luďkem Niedermayerem, že kdo chce škrtat jenom plošně, nemusí nakonec možná ušetřit vůbec nic.

S Bártovým výrokem poněkud kontrastuje odhad premiéra Petra Nečase, že škrty sníží HDP o 0,6 procenta. O co se ten odhad ale vlastně opírá, když třeba právě ministr Bárta tvrdí, že žádné analýzy nemá, protože na to není čas.
Já bych si to představoval tak, že ministři odhadnou dopad škrtů ve svých resortech na růst, zaměstnanost a rozpočet. A až bude mít odhady ze všech resortů, tak s tím bude nějak pracovat dohromady. Ale jsem asi hlupák…

Ministři Nečas a Kalousek se přou kvůli "povodňové dani" ve výši sto korun pro každého. Petr Honzejk z toho vyvozuje, že Nečas chce vypadat jako inteligentní reformátor a na Kalouskovi má ulpět image škrtacího orangutana. Možná. Jisté ale je, že ten nápad s povodňovou daní nebyl vydařený. Ani ekonomicky, ani politicky. A je prostě správné, že Nečas to včas pochopil.

Co se NERV týče, ten přece nemůže být jen premiérovou doménou. Předpokládám, že ministr financí může oslovit NERV také. Ale kdyby náhodou ne, může si přece vytvořit nějaký NERV svůj. Má přece v týmu bývalého guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmu. Ten bude mít sice dost práce s pražskou kampaní, ale nakonec není nic snažšího než zvednout telefon a oslovit pár elitních ekonomů a ekonomek, kteří v NERV ještě nejsou.

Již dávno nejsme na začátku 90.let, kdy špičkově vzdělaných (v zahraničí) ekonomů bylo méně než prstů jedné ruky. Vlastně nebyli žádní. Troufám si tvrdit, že dnes už jich máme stejně jako každá jiná normální a podobně velká země.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].