0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka8. 2. 20103 minuty

Ať si každý kandiduje kam chce, Tatry a důležitost úklidu

Astronaut
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Premiér Jan Fischer si prý nepřeje, aby ministr vnitra Martin Pecina, a ostatně nikdo z úřednické vlády, kandidoval v parlamentních volbách. Podrobně například zde. Pecinovi to prý nikdo nenabídl, ale kdyby mu to někdo nabídl, možná by to zvažoval a to i nabídku z jiné partaje než je ČSSD. Představa, že by kdokoli z úřednické vlády kandidoval ve volbách, rozzuřuje především Mirka Topolánka a ODS.

Podle mého skromného soudu si každý může kandidovat kdy chce, kam chce, a je to jeho základní lidské právo. Chceme přece být demokratická a otevřená společnost s volným vstupem na konkurenční politický trh. Měl bych osobně radost, kdyby se rozhodl ve volbách kandidovat i premiér Jan Fischer nebo jeho poradce Vladimír Mlynář, ministr financí Eduard Janota nebo třeba ministři Kocáb,Dusík,Kopicová. Má snad někdo pocit, že máme v politice dostatek osobností?

Že by něco takového mohlo jaksi rozhoupat či snad dokonce destabilizovat vládu? Asi trochu ano – ale co má být? Vláda za tři měsíce končí, už od ní nic nečekejme, hlavní tíži práce mohou klidně doklepat páni náměstci. Z hlediska daňového poplatníka považuji především za důležité, aby ministři ke kampani nepoužívali služební auta, resp. si zaplatili jejich provoz. Tím můj zájem jako občana o tuto problematiku končí.

Pokud se ODS tolik zlobí, připouští se tím dvě věci. Modrá strana naznačuje, že je možná Martin Pecina dobrý ministr nebo alespoň lepší než Ivan Langer. Anebo ODS do úřednické vlády jmenovala slabé ministry jako jsou pánové Barták či Slámečka? Její chyba. Nechápu, proč strana proklamující volný trh vykazuje na politickém trhu znaky protekcionismu.
Pokud byla uveřejněna dohoda o tom, že ministři nebudou kandidovat, měla být zveřejněna už dávno a měli jsme o ní jako občané a voliči dávno vědět.

Zdá se, že výlet na Štrbské pleso se docela liší od aféry Toskánsko: sešli se podnikatelé, lobbisté a různé šedé eminence, chyběli ale politici.

Několik zásadních námitek bych ale měl. Co tam dělal a o čem s touhle vypečenou partičkou s estetikou a vkusem „nových Rusů“ (a dalších kusů) jednal ředitel Dopravního podniku města Prahy Martin Dvořák? Je představitelem firmy, která prachmizerně hospodaří a nejenže ji musíme sanovat, ale ještě omezuje důležité spoje a snižuje Pražanům komfort cestování. Dvořák ale metrem nejezdí, létá tryskáčem.

V případě Vladimíra Johanese je třeba poznamenat, že není pouze lobbistou, ale také předsedou dozorčí rady Škody Praha, kterou ovládá ČEZ a ten zase – jak známo patří státu.

Musím se smutně přiznat k tomu, že když se podívám na špinavý slaný bordel, který zamrzl v hlavní městě (nejlépe to dokumentuje server aktuálně.cz, ale všichni to vidíme kolem sebe), přechází mne pak chuť cokoli komentovat. Proč mít názor na deficit, na Řecko, na euro, na finanční regulaci, na Obamu, Paroubka, těžební limity, ústavní soud či NATO, když žijeme ve městě a ve státě, kde si lidé ani neumějí uklidit? Není uklízení jistý prazáklad? Neučíme to náhodou doma děti? Proč jsou silnice čisté a po chodnících chodit nejde? Jak se můžeme pak divit, že přijíždí méně turistů?
Popadá mě beznaděj….


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].