0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast25. 11. 20082 minuty

Příliš mnoho receptů na krizi

Co národ, to jiná představa o fiskálním stimulačním balíčku, který má oživit poptávku v evropské ekonomice

Astronaut

Co národ, to jiná představa o fiskálním stimulačním balíčku, který má oživit poptávku v evropské ekonomice.

První fázi ekonomické pomoci – tedy výkupy bank a záruky za toxické vklady – mají postižené evropské země už většinou za sebou. Po měsících tápání všichni okopírovali více či méně plán britského premiéra Gordona Browna. Jediné nebezpečí necelounijního postupu tak spočívalo jen v ohrožení bankovní stability sousedních zemí, když ten či onen stát vyhlásil stoprocentní záruky za vklady. Jinak bylo problémů se sanací bankovního sektoru a garancí úvěrů pomálu. Jenže nyní se rozpadá i tento rozpačitý společný rámec celounijního koordinovaného postupu.

↓ INZERCE

Britové se v rámci svého stimulačního balíčku rozhodli za hlavní politiku vyhlásit snížení DPH ze 17, 5 procenta na unijní minimum 15 procent. Podle Browna to má před Vánoci nastartovat nákupní horečku. Jenže domácí kritici upozorňují, že tak malé snížení jen půjde do větších marží obchodníků. Na opravdovou slevu na krámech je to moc málo. Brity navíc kritizuje zvenčí i francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová, která nechápe úsilí o snížení cen v době počátku deflace.

Francie ale ještě více než na Británii útočí na Německo. Vzájemná schůzka Nicolase SarkozyhoAngely Merkelové skončila rozepří a nediplomatickou Sarkozyho poznámkou, že Francie jedná a Německo přemýšlí. Merkelová se nechce před volbami příštího roku ještě více zadlužit – už takhle nové garance posunují nejbližší termín vyrovnaných rozpočtů na rok 2013. Na druhou stranu ale na Merkelovou všichni tlačí, aby také vyhlásila ambiciózní fiskální plán – od Sarkozyho, přes šéfa rakouské centrální banky Ewalda Nowotného až po Evropskou centrální banku.

Někdo tak chce v Evropě vařit svůj fiskální balíček především z podpory národním šampiónům, někdo z nízkých daní z příjmu, jiný zase ze snížené DPH a někdo další by rovnou poslal eura poštou domácnostem. V této situaci je tak nepravděpodobné, že se Evropské unii jako celku podaří najít nějaký univerzální a koordinovaný fiskální recept na krizi. Což je škoda, když už tu Unii máme.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].