0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast16. 9. 20083 minuty

Pozor na charismatiky?

Německý exkancléř varoval před charismatickými politiky: do jedné škatulky mu spadl Obama, LePen, Lafontaine i Hitler.

Astronaut

Německý exkancléř varoval před charismatickými politiky: do jedné škatulky mu spadl Obama,LePen,LafontaineHitler.

Německý kancléř ze 70. a 80. let Helmut Schmidt si nikdy nebral servítky. U toho doyen sociální demokracie zůstává i těsně před oslavou 90. narozenin. Listu „Bild am Sonntag“ dal mimořádně ostrý rozhovor. Varoval v něm před nástupem politiků, kteří mají nepopiratelné charisma. To ale samo o sobě prý nestačí. A pak Schmidt začal vypočítávat tyto „charismatické rychlokvašky". Do jedné linie tak srovnal Baracka Obamu, ale i francouzského pravičáka Jeana-Marie

Le Pena, německého bývalého sociálního demokrata, nyní vůdce postkomunistů Oskara Lafontaina a nakonec odkázal i na Adolfa Hitlera.

↓ INZERCE

Mnoho Němců ihned souhlasilo. Konečně nějaký německý politik bez obalu varoval před inflací populistických postav v Německu, jak na extrémní levici, tak na krajní pravici. Jakoby to byl ozvuk z časů Schmidtova vrcholného působení, kdy se po mocenském žebříčku stoupalo pomalu a postupně, zato ale strany nikdy do vysokých funkcí nevyslaly nezodpovědného politika. Nyní ale éra zabetonované politiky

stranických sekretariátů definitivně skončila, a na vrchol se může v Americe prodrat neznámý a nezkušený Afroameričan. V Německu pak může jeden naštvaný sociální demokrat zcela rozbít dekády trvající systém stran a prodrat se k desítkám procent hlasů s bývalými Honeckerovými soudruhy za zády.

Pak jsou zde ale ovšem i námitky. Schmidt je přímo symbolem německé deziluze ze stále stejné politiky dvou velkých stran, která vyčnívající jedince zadupávala do šedivého středu. Druhá námitka samozřejmě směřuje k pozoruhodné linii charismatických vůdců. Dát vedle toho nacistického s velkým V lokální radikály typu LePena či Lafontaina a navrch amerického liberálního demokrata – to už je trochu silná káva. Lafontainův postkomunistický kolega Klaus Ernst ihned na stárnoucího exkancléře zaútočil jako na zřejmě senilního.

Schmidt bezpochyby provokativně navázal na letité (a nikdy nedořešené) úvahy, zda forma a marketing v politice už není příliš nadřazená samotnému obsahu. Konkrétně v Čechách však můžeme být klidní. I kdyby měl Schmidt se svou chmurnou vizí politické budoucnosti pravdu, naše republika bude výjimkou potvrzující pravidlo. Od dob velké trojice 90.

let Havel,Klaus,Zeman se zde žádný charismatický politik totiž nevyskytl.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].