Jiří Paroubek nepochopil, jak strany mohou využívat síť

Ať dosud si předseda ČSSD počínal v budování mediálního obrazu strany šikovně. Vylepšil stranický měsíčník Trend. Nedávno se pod silný vliv strany dostaly i Literární noviny, když je ovládlo sdružení spojené s vrcholným politikem ČSSD Janem Mládkem. Jména jako Vaculík či Hoffman spolu s kritikou liberální pravice mohou úspěšně ovlivnit intelektuálnější městské obyvatele. Tím se ČSSD mediálně vyšvihla o několik stupňů nad ODS, která se kdysi snažila zabodovat s pochybným „měsíčníkem pravicové většiny 51PRO“.

Nyní ale Paroubek chce budovat dokonce internetový deník, protože – jak říká – „tištěná média nám příliš nakloněná nejsou“. Možná toto rozšíření mediální podpory strany Paroubek promýšlí už déle, možná jde o přepjatou reakci na nedávný spor Paroubka s šéfredaktorem Práva, jediného ideově spřáteleného deníku na českém trhu. Ať už jdou důvody pro toto rozhodnutí jakékoliv, jisté je, že Paroubek nemůže s tímto projektem uspět.

Základem jsou samozřejmě finance – a soudě podle toho jak vypadá dosavadní internetový zpravodaj ČSSD i-news, příliš velký rozpočet strana na své internetové aktivity vynaložit nemůže, natož rozjet plnoformátový deník.

I kdyby ale Paroubek spolustraníky přesvědčil k radikálnímu navýšení rozpočtu, na úspěch by to nestačilo. Není náhodou, že všechny velké západoevropské strany žádný stranický deník nemají. Stranické deníky jsou v demokraciích konceptem zkrachovalým zhruba v polovině 20. století. Od té doby se šéfové stran snaží spíše získat na svou stranu nezávislý tisk. S bulvárem Sun na své straně dokázal britský expremiér Tony Blair mnohem více než s případným nízkonákladovým stranickým deníkem. V Británii je tak logicky internet jen doplňkem snahy stran naklonit si levicový Independent či naopak pravicový Daily Telegraph a proniknout na jejich komentářové stránky.

Podobně je to i Německu. Tam strany svádí aktuální předvolební souboj o voliče na sociálních sítí Facebook, Flickr či na YouTube, kde spolu soupeří kvalitně udělané videoprezentace SPDvisionCDUtv.

Na multimediálnost sází strany i ve Francii, kde vládní strana UMP i opoziční socialisté aktualizují pravidelně své profily na tamní populární síti http://dailymotin.com/.

Není tedy jistě náhodné, že žádné velké evropské strany se nepokouší o vlastní internetový deník a síť využívají spíše jako předvolební arénu na komunitních sítích. Vědí totiž, že jedním komentářem zveřejněným v nezávislých celostátních denících mohou ovlivnit více lidí, než stovkou oslavných textů na nenavštěvované webové stránce.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte