Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Auditor jako křoví

V roce 2008 má auditorská firma sehrát podobnou roli jako před deseti lety – roli „užitečného vola".

V roce 2008 má auditorská firma sehrát podobnou roli jako před deseti lety – roli „užitečného vola".

Když se řekne audit a politika, většině Čechů naskočí vzpomínka na forenzní šetření ODS po finančních skandálech. Nyní se to možná změní. Ministr Karel Schwarzenberg oproti minulým slibům nechal předsedu KDU-ČSL zpět dosednout do vládního křesla. Jak to udělal, aniž by ztratil tvář? Na pomoc si přivolal právě auditory.

Je to poněkud trapné. Co asi může renomovaný auditor placený Schwarzenbergem v Čunkových účtech najít? Pravděpodobně to samé, co policie – tedy, že dva milióny nesedí. Auditor se po vzoru policie zeptá odkud jsou a Čunek odpoví to, co říkal veřejně všem včetně spolustraníků: od širší rodiny. V chvíli auditořina končí, Schwarzenberg platí fakturu, Čunek se usmívá a veřejnost se ptá, k čemu celá ta hra byla. Kníže se dušuje, že pokud audit nebude uspokojivý, odejde. Tomu se ale nechce věřit. Čunek nikdy původ oněch miliónů neprozradí a Schwarzenberg nerezignuje. Oba ale ve vládě zůstanou, protože auditor na nynější status quo dá svůj renomovaný štempl.

Celá podivná hra připomíná deset let starý podobný trik s auditorem. ODS v květnu 1998 v reakci na finanční skandály s velkou pompou zveřejnila forenzní audit od Deloitte and Touche. Auditor veřejnosti jen potvrdil, co už se vědělo: závažné nedostatky a chyby v účetnictví ODS, případy nesprávného zdokumentování, že ani každoroční audit účetnictví nesplnil svůj účel a že závažným nedostatkem byla i nedokonalá kontrola hospodářských pracovníků politickým vedením ODS.

Vše znělo tragicky, ale nic neodkazovalo na konkrétního viníka. ODS totiž auditorskou firmu nepustila k osobním účtům vrcholných straníků.

O rok později ještě na podvodné financování ODS navázala menší kauza – média se dopátrala, že v roce 1996 lepila za ODS billboardy jedna spřízněná firma. Předseda Václav Klaus tehdy řekl krásnou nic neříkající větu: „A kdo konkrétní dělal ty billboardy, to já skutečně nevím, ale určitě by vám to někdo uměl říci." To by mohl být dobrý tip pro Čunka. Až bude Schwarzenberg v létě poklepávat na výsledky auditu a ptát se Čunka, odkud jsou ty dva nevyjasněné milióny, místopředseda vlády může po vzoru Klause odpovědět: „To já skutečně nevím, ale určitě by vám to někdo uměl říct."

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].