0:00
0:00
Analýza9. 10. 20092 minuty

Zamrzne znovu venkov?

Zatím jsou to jen spekulace, pod ministrem zemědělství se prý ale houpe židle. Jasněji by mělo být příští týden. Ať už ale situace dopadne jakkoli, Šebesta či kdokoli jiný na ministerstvu bude muset vysvětlovat aktuální neochotu řešit už dvacet let odkládané pozemkové úpravy, kvůli kterým se v Česku ohýbají základní práva dvou milionů lidí.

Jednoduše řečeno – v pozemkových úpravách jde o rozčlenění polí, která dnes v obřích lánech spravují nástupnické firmy bývalých JZD. Jednotlivá políčka se původním majitelům (je jich na dva miliony) vrátila dosud jen papírově, na faktické změny a zpřístupnění polí, podmiňující například jejich prodej, se teprve čeká. Jde ale i o podobu celé venkovské krajiny – obnovené meze, polní cesty a remízky kromě rozmanitosti navracejí krajině i její přirozenou schopnost zadržet vodu a zabránit tak ničivým povodním.

Oč jde tedy aktuálně? Úřednický ministr Jakub Šebesta, delegovaný do kabinetu sociálními demokraty rozhodl už krátce po nástupu do funkce o zmrazení většiny prostředků na pozemkové úpravy (v danou chvíli zhruba 800 milionů) a jejich přesunutí na podporu producentů mléka a masa.

„Když vám hoří stodola, musíte zkrátka hasit a nemůžete řešit jiné věci. Úpravy se dají odložit, situace na trhu s mlékem je kritická právě teď,“ prohlašuje ministr, který do křesla přišel z funkce šéfa státní potravinářské inspekce. Z jednoznačných soudů dnes sice ministr couvá a tvrdí, že alespoň nějaké peníze se přece jen najdou. Zatím ale není nic jisté. O tom, jak ale bude skutečná částka v rozpočtu vypadat, se podle všeho teprve rozhodne.

↓ INZERCE

A jedno je jisté – klíčové slovo bude mít i strana, která člověka na zemědělský post deleguje. Sami sociální demokraté ale zatím informaci o Šebestově odchodu potvrzovat nechtějí a stejně tak není jasné, kdo by Šebestu na ministerstvu nahradil. První vyjádření sociálnědemokratických poslanců na adresu pozemkových úprav jsou ale dosti výmluvná: „Dnes tu máme daleko důležitější věci a peníze je potřeba jinde,“ říká sociálnědemokratický místopředseda zemědělského výboru sněmovny Ladislav Skopal.

A to znamená v praxi jediné – další odklady a neférová pomoc agrodružstvům na úkor vlastnického práva. Nemluvíme přitom vůbec o zhruba osmi miliardách v nemovitostech a dalším majetku, který dodnes v nástupnických organizacích JZD leží, a který měl být už dávno zahrnut do restitucí původním majitelům.

Více o tématu se dočtete v pondělním tištěném vydání Respektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].