Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Analýza

Glóby pro masy

Trojrozměrné kouzlo planety Pandora očarovalo i zahraniční hollywoodské novináře a Avatar triumfoval v noci na pondělí na vyhlašování Zlatých Glóbů. Umetl si tím cestičku k Oscarům v hlavních kategoriích? Není to tak samozřejmé, jak by se při všem tom humbuku kolem Cameronova spektáklu zdálo.

Avatar byl oceněn jako nejlepší drama roku a získal i ocenění za nejlepší režii. Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Avatar byl oceněn jako nejlepší drama roku a získal i ocenění za nejlepší režii. Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Na předávání druhých nejprestižnějších filmových cen ve Spojených nepřekvapil jen jednoznačný úspěch Avatara, který pokořil ambice Cameronovy exmanželky Kathryn Bigelowové s válečným iráckým dramatem Smrt číhá všude a srazil hřebínek Reitmanovu komediálnímu dramatu o současné hospodářské krizi s názvem Lítám v tom.

Podobným šokem se v kategorii komedií a muzikálů stalo vítězství kocovinové řachandy Pařba ve Vegas. Jen mírně nadprůměrná, lehce buranská komedie o bouřlivém loučení se svobodou se stala překvapivým komerčním hitem a jen ve Spojených státech vydělala přes 270 milionů dolarů. Mnohem více by cena slušela příjemné (anti)romanci 500 dní se Summer, která je ne neprávem označována za Annie Hallovou 21. století. Jenže na Glóbech letos slavila úspěch díla oslovující divácké masy.

Má to několik důvodů. Zaprvé: porotci sdružení v Asociaci zahraničních filmových novinářů a kritiků akreditovaných v Hollywoodu nejsou žádní elitáři. Nerekrutují se většinou z recenzentů, ale z redaktorů společenských rubrik referujících o životě celebrit. Zadruhé: televiznímu přenosu ceremoniálu spadla loni sledovanost skoro o polovinu a organizátoři se pokoušeli co to šlo nepříznivý trend zvrátit. Třeba tím, že angažovali po patnácti letech poprvé moderátora coby průvodce celou akcí – britskou sitcomovou hvězdu Rickyho Gervaise. A nebo třeba tím, že lobbovali mezi porotci, aby se přikláněli k diváčtějším snímkům?

Mýtus je i to, že Zlaté Glóby jsou lakmusovým papírkem toho, jak dopadnou Oscary. V posledních pěti letech se novináři s akademiky shodli jenom loni – na bollywoodsky laděné pohádce Milionář z chatrče. Rok předtím byl na Glóbech za nejlepší film označen kostýmový doják Pokání, zatímco na Oscarech se nejvíce líbil depresivní mrazivý thriller Tahle země není pro starý. A dva roky zpátky nedala akademie na názor Zlatých Glóbů, že nejlepším filmem roku je na efekt dělaná skládačka osudů Babel, a vsadila místo toho na Scorseseho temnou gangsteru Skrytá identita.

Oscarové výsledky i nominace se v posledních letech hodně zabývají reflexí současnosti a politickými tématy. Cameron se svými modrými humanoidy zcela jistě posbírá ceny v technických kategoriích, o vítězství v kategorii nejlepší film se ale o vítězství musí vážně obávat a cenu za režii mu reálně může přebrat (jako první žena v historii) Kathryn Bigelowová se svou invenčně natočenou, sugestivně autentickou sondou do života v ohrožení, který je denním chlebem americké pyrotechnické jednotky v Bagdádu. Pokud James Cameron při předvčerejším ceremoniálu nelhal, tak ho své bývalé ženě bude snad i upřímně přát.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].