0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Analýza21. 12. 20092 minuty

Adventní zuřivost

Zdá se to jako obskurní vtip. Song známých amerických levičáků Rage Against The Machine „Killing in the name“ z roku 1992 se stal vánočním singlem roku. Někde v nějakém alternativním vesmíru? Ne, letos ve Velké Británii. Zuřivost skutečně alespoň na moment vyhrála proti popové mašinérii.

Zacarías Manuel „Zack“ de la Rocha
Autor: Globe Media /  Reuters

A za všechno může facebooková kampaň, na jejímž vygradování prodělaly anglické sázkové kanceláře odhadem milion liber. Už několik sezon dominují vánočním žebříčkům vítězové soutěže X Factor, která v Anglii pravidelně v prosinci vrcholí. Jenže bavíme se o zemi, která dala světu punk. A tak se Joe McElderry, vítěz poslední série reality show, jehož debutové album propaguje singlová předělávka americké teenagerské popové hvězdičky Miley CyrusThe Climb, musel sklonit před kalifornskými drsňáky. Starý hit Rage Against The Machine si přes internet koupilo půl milionu lidí.

Těžko si představit nepravděpodobnějšího lídra hitparády než tuhle rozezlenou rockovou hymnu s nabroušenými kytarovými rify a naléhavým vokálním projevem Zacka de la Rochy. Ale její text s hypnotickým refrénem - opakovaným odsekávaným sloganem „Fuck you, I won´t do what you tell me“ - zapadá do frustrace hudebních fanoušků, musejících sledovat, jak showbyznys produkuje a nutí lidem stále nové a nové krátkodeché talenty z ulice.

↓ INZERCE

Do bitvy mezi tvrdými rockery a produkty šedé eminence britských talentových reality show Simona Cowella se zapojily i známé osobnosti. Lídr konzervativců David Cameron se v rozhovoru pro BBC postavil za hezounka Joea (je pravda, že politické názory Rage Against The Machine se poněkud liší od těch Cameronových), celou kampaň naopak veřejně podpořil například Sir Paul McCartney.

Celé vítězství se ovšem neobejde bez jisté pachuti, obě soupeřící skladby patří vydavatelství Sony BMG, takže korporace, proti které Zach de la Rocha a jeho spoluhráči ve svých písních bojují, tak jako tak vyhrává. Těžko se dají také brát příliš vážně sentimentální výroky kytaristy Toma Morella o solidaritě obyčejných lidí, kteří když se spojí, tak mohou změnit svět. Je pravda, že výtěžek šel do charitativní organizace starající se o bezdomovce. Jenže nedá se ubránit pocitu, že tahle nárazová virální akce nemůže svět prefabrikované pop music vůbec ohrozit.

Proč být ale v čase Vánoc skeptičtí. O vítězství dobré hudby nad špatnou jde každopádně. A to je skutečnost, která do adventního rozjímání přináší trošku nefalšované naděje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].