Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vyšlo to Romneymu?

Průzkumy nevěští Baracku Obamovi nic dobrého

Americká levice je na Baracka Obamu po drtivé porážce v první prezidentské debatě pořádně naštvaná a jestli chcete si chcete udělat představu, jak takové “rozčarování” vypadá, zkuste třeba následující dvouminutové běsnění moderátora MSNBC Chrise Mathewse.

Mitt Romney minulý čtvrtek soupeře zaskočil, prudce strhl řízení doleva, popřel chladnokrevně část svých dosavadních postojů a proměnil se (nikoliv poprvé v kariéře) z dosavadního konzervativního kandidáta v centristu, který (jak vysvětlil očividně zkoprnělému prezidentovi) “samozřejmě chápe, že regulace jsou základním předpokladem kapitalismu volného trhu, bez nich volný trh vůbec nemůže fungovat” a který v žádném případě nechystá daňové škrty ve výši pěti miliard, přestože to ještě o týden dříve tvrdil.

O tom, proč byl Obama mdlý a nedokázal na změnu kurzu vůbec reagovat, jeho stoupenci zatím donekonečna spekulují: byl prý snůškou lží tak zaskočen, že nenacházel slov (říkají Obamovi poradci), podcenil nevídanou schopnost protikandidáta brát na sebe různé podoby podle potřeby, dokonce se vyskytly názory, že v hloubi duše snad už ani nechce být prezidentem. Věc zůstane ještě nějakou dobu záhadou, s odstupem několika dní už ale začíná být vidět, jestli Romneymu jeho tah skutečně vyšel a promítl se do volebních preferencí.

V tuto chvíli to vypadá, že Mitt Romney dokázal kampaň vyrovnat. V sérii průzkumů ukazují agentury Gallup a Rasmussen remízu, Pew Research dokonce čtyřprocentní Romneyho vedení u voličů na území celých Spojených států.

Server RealClear Politics, který dlouhodobě sleduje všechny významné průzkumy a vytváří z nich průměr, má Obamu stále ve vedení 0,5%, což je ale proti minulému týdnu významný propad. Především křivka podpory Mittu Romneymu je na strmém vzestupu a v tuto chvíli není ještě jasné, kde se zastaví. 

mapa01 • Autor: Respekt
mapa01 • Autor: Respekt
mapa02 • Autor: Respekt
mapa02 • Autor: Respekt

Důležitější než celkové americké preference je ale dopad v klíčových státech jako Florida, Ohio nebo Colorado, kde se bude o výsledku voleb skutečně rozhodovat. Tam mají výsledky zpoždění, Romney snižuje náskok, k zemětřesení ale zatím nedošlo.

Podle průběžné mapy předpokládaných výsledků v jednotlivých státech je stále mnohem blíže k vítězství současný prezident s 251 pravděpodobnými voliteli proti 181 volitelům pro Mitta Romneyho (zbytek z 538 volitelů zůstává nerozhodný, vítěz potřebuje 270 volitelů).

Baracku Obamovi, který ještě před týdnem stabilně vedl, se silně houpe půda pod nohama. Tento týden je na řadě debata viceprezidentských kandidátů, pak další dvě televizní diskuze mezi Obamou a Romneym. Pokud chce prezident zůstat v Bílém domě, nemůže si už dovolit žádnou chybu. Romney je rozhodně na koni a v plné jízdě.

mapa • Autor: Respekt
mapa • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].