pondělí 7. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jeho nástupce bude vybrán za několik desítek hodin, ale Bílý dům opustí až v lednu. Barack Obama už se nicméně pomalu loučí s úřadem, který zastával osm let - a to mimo jiné bilančními rozhovory. Jeden takový poskytl magazínu Vanity Fair a rozmlouvala s ním historička, nositelka Pulitzerovy ceny a autorka zásadních knih o amerických prezidentech Doris Kearns Goodwin.

S Obamou ji pojí dlouholetý vztah, který začal těsně před jeho zvolení prezidentem. Tehdy ještě senátor Obama a velký fanoušek Abrahama Lincolna zavolal autorce knihy, kterou právě dočetl. Team of rivals popisuje Lincolnovu schopnost propojovat názorové protivníky a využívat jejich schopností v zájmu země (a posloužil rovněž režiséru Stevenu Spielbergovi jako inspirace pro jeho životopisný snímek a autorce těchto řádku jako podklad pro její portrét Lincolna). Během Obamova prezidentství byla pak Goodwin společně s dalšími historiky zvána do Bílého domu.

Reklama
Reklama

Část rozhovoru se tak nevyhnutelně věnuje Lincolnově odkazu, který podle Obamy jak životním příběhem, tak politickou kariérou a přesvědčením nejlépe zachytil „duši Ameriky. Tématem jsou však i ostatní prezidenti. Co tvořilo jejich ambice? Jak překonávali obtíže? Byli extroverti nebo introverti? Na pozadí jejich charakteristik pak Obama hodnotí sám sebe: svůj temperament hodnotí jako "stabilní“, nevidí se jako extroverta („Jsem rád, když můžu být sám a zticha.“). Jako svoji klíčovou vlastní vidí optimismus namixovaný s neutuchající vírou v lidi, v to, že jsou „spíše dobří než špatní“, a že pokroku a zlepšení je vždy možné dosáhnout.

Přišla řeč i na Obamův odkaz. Bouřlivá bitva o odkaz Obamovy éry se nakonec vedla i během předvolební kampaně k volbám. Odcházející prezident nezmiňuje konkrétní zákony či rozhodnutí - byť v jeden moment samozřejmě připomene, že díky Obamacare má nyní zdravotní pojištěná dvacet milionů Američanů, kteří ho před tím neměli). Ale doufá, že při pohledu zpět na jeho éru si lidé řeknou, že budoval a udržoval kultury diverzity, laskavosti, kreativity a otevřenosti, v níž bylo „možné plnit si sny“.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Největší on-line encyklopedie se stala jedním ze základních zdrojů informací, proto je na místě otázka, jak neutrální a vyvážené informace ve Wikipedii jsou.

Výzkumníci z Harvard Business School hledali odpověď tak, že porovnali čtyři tisícovky příspěvků či hesel z Wikipedie a porovnali je s obsahem Brittaniky. Zaměřili na anglicky psaná hesla pokrývající americkou politiku a zejména kontroverzní témata typu války v Iráku či ilegální migrace, zveřejněná v obou publikacích během roku 2012.

Reklama
Reklama

Dřívější analýzy naznačovaly, že se v raných letech Wikipedie často „vybarvila do modra“ - podle barvy demokratické strany, republikáni mají červenou. Harvardská studie nicméně ukázala, že časy se změnily a hesla jsou vyvážená a neutrální. Dohlíží na ně bezmála tři miliony editorů, kteří často a bouřlivě bojují o to, jak má být to které heslo naformulováno - jak řekla on-line magazínu Quartz Juliet Barbara z Wikimedia Foundation, která vlastní doménu Wikipedie a dohlíží na chod celého „wiki-vesmíru“. Ale obvykle se nakonec dohodnou na kompromisu.