Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Obama: Doufám, že za mojí éry bylo možné plnit si sny

Autor: The White House
Autor: The White House

Jeho nástupce bude vybrán za několik desítek hodin, ale Bílý dům opustí až v lednu. Barack Obama už se nicméně pomalu loučí s úřadem, který zastával osm let - a to mimo jiné bilančními rozhovory. Jeden takový poskytl magazínu Vanity Fair a rozmlouvala s ním historička, nositelka Pulitzerovy ceny a autorka zásadních knih o amerických prezidentech Doris Kearns Goodwin.

S Obamou ji pojí dlouholetý vztah, který začal těsně před jeho zvolení prezidentem. Tehdy ještě senátor Obama a velký fanoušek Abrahama Lincolna zavolal autorce knihy, kterou právě dočetl. Team of rivals popisuje Lincolnovu schopnost propojovat názorové protivníky a využívat jejich schopností v zájmu země (a posloužil rovněž režiséru Stevenu Spielbergovi jako inspirace pro jeho životopisný snímek a autorce těchto řádku jako podklad pro její portrét Lincolna). Během Obamova prezidentství byla pak Goodwin společně s dalšími historiky zvána do Bílého domu.

Část rozhovoru se tak nevyhnutelně věnuje Lincolnově odkazu, který podle Obamy jak životním příběhem, tak politickou kariérou a přesvědčením nejlépe zachytil „duši Ameriky. Tématem jsou však i ostatní prezidenti. Co tvořilo jejich ambice? Jak překonávali obtíže? Byli extroverti nebo introverti? Na pozadí jejich charakteristik pak Obama hodnotí sám sebe: svůj temperament hodnotí jako "stabilní“, nevidí se jako extroverta („Jsem rád, když můžu být sám a zticha.“). Jako svoji klíčovou vlastní vidí optimismus namixovaný s neutuchající vírou v lidi, v to, že jsou „spíše dobří než špatní“, a že pokroku a zlepšení je vždy možné dosáhnout.

Přišla řeč i na Obamův odkaz. Bouřlivá bitva o odkaz Obamovy éry se nakonec vedla i během předvolební kampaně k volbám. Odcházející prezident nezmiňuje konkrétní zákony či rozhodnutí - byť v jeden moment samozřejmě připomene, že díky Obamacare má nyní zdravotní pojištěná dvacet milionů Američanů, kteří ho před tím neměli). Ale doufá, že při pohledu zpět na jeho éru si lidé řeknou, že budoval a udržoval kultury diverzity, laskavosti, kreativity a otevřenosti, v níž bylo „možné plnit si sny“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].