Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Že nevěděl planety a Švejka, je v pohodě, ale proč se k nám choval takhle?

Co si ze slavného školního setkání s kandidátem Babišem odnesli jeho dětští účastníci

Foto: Milan Jaroš
Foto: Milan Jaroš

V pátek se český internet bavil (a pohoršoval a děsil) neznalostmi Andreje Babiše. V jednom z předvolebních pořadů televize Prima expremiér a kandidát na prezidenta sděluje žákům Scioškoly v pražských Nuslích, že kráva vytváří mléko v žaludku, že neví, kdo napsal Švejka, nebo že Slunce je planeta, stejně jako Měsíc. Sestřih, který dokládá ohromující rozsah témat, v nichž se Andrej Babiš zjevně vůbec neorientuje, se začal bleskově šířit po sociálních sítích a získal si (Babišem) nechtěnou slávu.

Žákovské tazatele přitom Babišovy (ne)vědomosti nijak zásadně nerozrušují. „Neznat planety, nebo spíš myslet si, že Měsíc je planeta, je asi blbý, ale podstatný to není,“ říká Jáchym, jeden ze sedmičky žákyň a žáků, kteří se objevili v pořadu K tabuli a se kterými v pátek odpoledne mluvíme. Není divu. Jak říká ředitelka jejich školy Jana Chárová, encyklopedické znalosti tu nejsou priorita - a tenhle kvíz byl povinnou součástí pořadu.

„To chápu, že neznal názvy kravích žaludků,“ komentuje pak Matouš otázku, kterou pokládal. „Myslet si, že se v žaludku dělá mléko, to už je zvláštní,“ dodává. Kolem a kolem se však žáci a žákyně shodují, že je sice zaskočilo, co všechno politik neví - „ale nebylo to pro ně to nejdůležitější,“ jak říká Majda.

„Daleko víc si pamatuju, jak se k nám Andrej Babiš choval,“ doplňuje Lea. Prvotní dobrý dojem - Babiš nepřišel v obleku, ale ve svetru, a nijak z něho nečišelo, že je miliardář - byl rychle pryč. „Bylo to fakt zvláštní. Vůbec se k nám nechoval jako k dětem, spíš jako k novinářům, co jsou jeho nepřátelé, hrozně tvrdě,“ popisuje Jáchym. „My nejsme jeho nepřátelé, jenom jsme mu kladli otázky, které mu byly nepříjemné. Vůbec na to neuměl reagovat. Říkal nám, že jsme zmanipulovaní médii,“ vzpomíná Amálka.

Z půlhodinového pořadu je zřejmé, že atmosféra celého setkání byla dost chladná. Podle účastníků je konečný sestřih společných zhruba tří hodin ještě docela milosrdný. „S každou otázkou couval dál od nás, až ho musela režie napomínat, ať pořád nevychází ze záběru,“ smějí se žáci a žákyně. „Pak už se nám vůbec nedíval do očí, nevydržel nás oslovovat jmény, která jsme měli napsaná před sebou, i když ho o to produkce prosila kvůli střihu, jen tak otráveně ukazoval,“ popisuje Lea.

„Prostě bylo vidět, že chce, aby to skončilo. Pak se ani nerozloučil. A nechal tu dárek od nás,“ dodává Majda. Velký údiv vzbudila taška se soudními papíry, kterými v jeden moment začal kandidát šermovat. „On šel do školní třídy a měl s sebou papíry od soudu? To je s sebou nosí úplně všude?“ směje se Matouš.

Když mají účastníci natáčení - pro většinu z nich to bylo první setkání s opravdu vlivným a známým politikem - říct, co si z času stráveného s Andrejem Babišem odnesli, shodují se, že velká lekce je „vědět, že lidi působí hodně jinak v médiích a naživo, a není dobré každému věřit“, jak říká Amálka. Erik už ví, že „se musí napříště líp připravit, a že není potřeba mít tak nahnáno“. A Jáchymovi leží pořád v hlavě Babišův přístup ke spoluobčanům školního věku. „Jména planet vám můžou vypadnout. Ale chovat se k lidem hezky, to vám vypadnout nemůže,“ uzavírá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].