Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Volby 2021: Dobro vs. zlo, přidavač Vondra a mlčení černého koně

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Populisti a extrémisti

Na souboj dobra se zlem se rozhodla vsadit koalice Spolu. Ve středu její lídři na tiskové konferenci představili téma, se kterým chtějí vyrazit do horké fáze kampaně. A nejde o nic menšího než hodnotový souboj. ”To, co jsme zažívali v posledních dvou volebních obdobích, je slabý odvar toho, co bychom mohli zažít v následujících čtyřech letech, pokud by populisté a extrémisté vyhráli a sestavili vládu,” uvedl lídr koalice Petr Fiala.

Tandem extrémisti-populisti pak v krátké řeči zmínil ještě několikrát - a pokud by někdo byl na pochybách, koho tím šéf ODS myslel, jasno mu udělala nová grafika koalice. Kromě fotografie lídrů koaličních stran, kterou Spolu používá již několik měsíců, představili také “protigrafiku” s Andrejem Babišem, Vojtěchem Filipem a Tomiem Okamurou - vyvedenou v patřičně dramatických rudo-černých odstínech.

Ano, ale bez Babiše

Jestli se ohledně povolebních vyjednávání objevuje nějaká spekulace obzvláště často, pak je to ta týkající se možného spojené ODS a hnutí ANO. Zaznívá i od některých členů ANO jako například moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, který v rozhovoru pro Respekt uvedl, že by o možné spolupráci byl ochoten jednat. Lídr ODS Petr Fiala tuto spekulaci opakovaně vyvrací, v rozhovoru pro Právo tento týden uvedl, že přes názorové rozdíly si dovede představit koalici s Piráty a Starosty. Ostřeji ale o Pirátech pro Novinky hovořil europoslanec ODS Alexander Vondra.

“Neumím si představit, že by ODS dělala nějakého přidavače na pirátské stavbě v téhle zemi… Jako pro průměrného odéesáka je to pro mě obtížně zvládnutelná představa,” řekl Vondra s dovětkem, že by nicméně Piráty k nějaké formě koaliční spolupráce pozval, protože mají i “talentované lidi”. Na adresu možné koalice hnutí ANO naopak europoslanec Vondra jasně odmítl pouze situaci, kdy by hnutí stále vedl současný premiér. “To závisí na tom, jestli ho povede Andrej Babiš, nebo ne. Zkrátka s Babišem ne,” odpověděl na dotaz, zda by si vládu s hnutím ANO uměl představit.

Covid a volby

S blížícím se podzimem se skloňují nejenom volby, ale stále častěji i další koronavirová vlna. Že je nárůst případů kvůli znovuotevření škol a obnovení běžného provozu ve firmách pravděpodobně nevyhnutelný, říká řada expertů. Otázkou je, zda může případná nová vlna zasáhnout i do volební kampaně, respektive do konečného výsledku.

Nezvládnutí pandemie na jaře bylo ostatně jedním z důvodů, proč se popularita vládnoucího hnutí ANO výrazně popadla (a do čela se na čas dostali opoziční Piráti). Podle viroložky Ruth Tachezy však i kvůli větší proočkovanosti a promořenosti české společnosti nenastane podle všeho takový nárůst případů, který by “současné vládnoucí garnituře zlomil vaz”. “Přeplnění nemocnic nehrozí,” říká v rozhovoru s Jiřím Nádobou.

Pojďme do nich

Po ČSSD odstartovalo tento týden ostrou kampaň i hnutí Přísaha. Na konferenci v Hradci Králové představil Robert Šlechta jednotlivé krajské lídry, kteří se budou ucházet o poslanecká místa. Nechyběl mezi nimi například zbrojař Jiří Hynek či ex-náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Heslem dne se stalo razantní “Pojďme do nich” a Robert Šlachta sliboval, že čas přívětivosti skončil; hlavní diskuze se podle očekávání točila kolem spravedlnosti a ukončení “rozkrádání státu”. Konference byla spojena i s představením programu a Přísaha chtěla ukázat, že má co říci i k dalším tématům než je pouze spravedlnost - například k ekonomice tak mluvil bývalý člen ČNB Pavel Řežábek.

Poslední předvolební průzkumy zatím Přísaze přidělují mezi 3 a 6 procenty (vyšší hranici atakoval naposledy tento víkend průzkum Kantaru) a o hnutí se tak mluví jako o možném černém koni povolebním vyjednávání. Robert Šlachta dlouhodobě nechce komentovat, s kým by do vlády šel, pouze specifikoval, že ne s trestně stíhanou osobou. V Hradci Králové pak uvedl, že o možné vládní spolupráci by chtěl nechat hlasovat členy hnutí. Vzhledem k názorové různorodosti mezi podporovateli Přísahy je ovšem těžké předpovídat, jak by takové hlasování dopadlo (víc o názorech členů Přísahy i o průběhu celé konference si můžete přečíst na webu Respektu v reportáži Františka Trojana).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].