Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ve jménu hygieny. Orbán ukolébal svět a znovu chce získat neomezenou moc

Maďarský premiér přichystal novou verzi zákona o stavu zdravotní nouze

Viktor Orbán • Autor: REUTERS
Viktor Orbán • Autor: REUTERS

Oblíbeným filmem maďarského premiéra Viktora Orbána je klasický western Tenkrát na Západě. Je dlouhý, cesta hrdiny zvaného Harmonika za pomstou je spletitá a občas se ztrácí, ale pistolník se nevzdá a nakonec uspěje. Orbán také chová jistý obdiv k pávům, protože když spolu jejich samci bojují, zvítězí rovněž ten vytrvalejší a chytřejší - ten, který protivníka uchlácholí jedním malým krokem dozadu, ale pak vyrazí dvěma mnohem většími vpřed. A jak ukazuje nejnovější vývoj, Orbán má podle všeho stejnou taktiku.

Na konci března přijal maďarský parlament zvláštní krizový balík zákonů, který Orbánově vládě umožňoval v případě nutnosti vládnout skrze dekrety, bez kontroly parlamentu. O tom, kdy tato nutnost začíná a kdy končí, by rozhodoval sám kabinet. Návrh vzbudil velký rozruch doma i v zahraničí. Kritici Orbánovi vytýkali, že zneužívá pandemii k dalšímu posílení své moci - a v zemi, kde už jsou pod kontrolou jeho státostrany Fidesz prakticky všechny instituce, je to dvojnásob nebezpečné.

Orbán se bránil, že zákon není nic formálně zvláštního, co by překračovalo limity unijních práv - což do jisté míry uznala i Evropská komise. A hlavně tvrdil, že je pevně odhodlán nové možnosti nevyužít. Což se také stalo. Po celou dobu epidemie maďarský parlament zasedal, vláda přijímala zákony s pomocí poslaneckých hlasů, 20. června má platnost krizového balíku vypršet - a s ním možnost kabinetu obejít parlament.

Maďarští vládní představitelé nyní po Evropě žádají “omluvu” kvůli domnělé křivdě, zatímco Orbánovi kritici přemýšlejí, k čemu celá ta anabáze s krizovým zákonem vlastně byla. Fidesz má beztak ústavní většinu a jeho poslanci schválí Viktoru Orbánovi doslova cokoliv v libovolně krátkém čase. Zdálo se tedy nepravděpodobné, že by mezinárodní skandál s “dekretovými zákony“ stál Orbánovi jen za to, aby vládní propaganda mohla opět obvinit opozici z vlastizrady. Opoziční strany totiž hlasovaly proti návrhu, chtěly, aby vládní pravomoci každé tři měsíce znovu schvaloval parlament, a Orbán jim proto mohl vytknout, že mu svazují ruce v boji za životy Maďarů.

Pak se ale ukázalo, že šlo nejspíš o onen malý paví krok dozadu. Jak upozorňuje maďarský Helsinský výbor,Maďarská unie pro občanské svobody a maďarská pobočka Amnesty International, krátce před úterní půlnocí předložil vicepremiér Zoltán Semjén nový zákon. Poněkud upravuje březnovou normu pro budoucí použití, ale podle právníků zmíněných nevládek komplikuje pozici vlády na první pohled, nikoliv v realitě. Důležité je, že obsahuje pasáž o “stavu zdravotní nouze” - ten bude vyhlašovat vláda na popud hlavního hygienika na dobu šesti měsíců a v případě potřeby ji prodlužovat podle své vůle.

Po dobu stavu zdravotní nouze pak bude mít vláda k dispozici všechna karanténní opatření - zákaz pohybu, uzavření obchodů či institucí. A pochopitelně zákaz shromažďování. Státní hygiena je – stejně jako drtivá většina institucí v Maďarsku - pod kontrolou Fidesze. Stranou je na svůj post dosazená šéfka Národní centra zdraví i Cecilia Müller, která bude nové pravomoci, respektive svolení vládě na jejich využití, držet v rukách.

Premiér Orbán podle všeho sází na to, že světová pozornost napřená k jeho zemi se po březnových zákonech vyčerpala a ukolébala, když navíc vláda svých možností nevyužila. A úterní “dodatek”, jenž by poskytoval jeho kabinetu ještě hladší cestu k prakticky neomezeným pravomocím, tak bude představovat nečekaný výpad vpřed.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].