Registrační systém na očkování proti koronaviru zkolaboval
 
13_tema01_varianta01_jaros
Autor: Milan Jaroš

V pátek měla být spuštěna aplikace pro registraci na očkování proti koronaviru. Systém ale hned od rána nefunguje. Jeden z problémů je, že seniorům nad osmdesát let, kteří se do něj měli nyní hlásit jako první, chodí potvrzovací sms zprávy s velkou prodlevou. Proto se hlásí opakovaně a operátor jim s dalšími prodlevami posílá další zprávy. Aplikace je ale již nedokáže spárovat a někdy nepřijdou vůbec. Nejde o jediný nedostatek. Spadl také celý web ministerstva zdravotnictví a dostupná nebyla ani linka 1221 určená pro seniory, kteří nepracují s počítačem.

Elektronický registr při pokusu Respektu také hlásil, že již není k dispozici termín na očkování (podle Aktuálně.cz se za první hodinu provozu rezervačního systému  zaregistrovalo přes 44 000 lidí a bylo vytvořeno jen 2 000 rezervaci na očkování). Další termíny budou přiděleny ihned po nové dodávce vakcín. Aplikace  neumožňovala žádnou nabídku dalších termínů a po chvíli zkoušení přestala fungovat. Počítačové systémy registrující zájemce v jednotlivých nemocnicích navíc nejsou propojené s celorepublikovým webem. A systém nepočítal ani s kratšími rodnými čísly starších lidí.

Reklama
Reklama

https://twitter.com/ZdenekHrib/status/1349984767517847553

Lidé si mimo jiné stěžují na nepřehlednost, protože aplikace není určena jen pro vakcinaci, ale je skrze ni možné objednat se z Prahy například na nesouvisející rehabilitaci do Havířova. Což vytváří další nepřehlednost a zmatky. Podle dostupných informací se chtělo na očkování v první den spuštění přihlásit sedmdesát tisíc zájemců, ale na to aplikace nebyla evidentně konstruovaná.

Proč ministerstvo zdravotnictví nepřipravilo elektronické očkování tak, aby zvládlo větší nápor zájemců, nedokázal nikdo z jeho úředníků vysvětlit. „Zatížení systému sledujeme a děláme samozřejmě maximum pro to, aby vše fungovalo co nejlépe. Děkuji za pochopení,” řekla Respektu mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Co přesně úřad dělá, již neupřesnila.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte