Stoprocentní nemocenská v karanténě: Klíčové opatření, nebo pohroma?
 
Továrna Isolit-Bravo, Jablonné n. Orlicí
Továrna Isolit-Bravo, Jablonné n. Orlicí • Autor: Matěj Stránský

Aktualizace: Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. V úterý to zrychleně schválila sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku. Zákon bude nyní schvalovat Senát, změna má platit dva měsíce.

 

Reklama
Reklama

Vláda v pondělí schválila návrh ministryně práce a sociálních věci Jany Maláčové (ČSSD) na dočasné zvýšení nemocenskou pro lidi v karanténě na sto procent. Kabinet tak chce motivovat zaměstnance, aby se testovali a nahlašovali své kontakty. To se podle zkušeností z praxe nedělo.

Dosud lidé v izolaci nebo karanténě dostávali standardních šedesát procent platu. Pro řadu lidí to znamenalo citelné zkrácení příjmů, a tak podle expertů své onemocnění přecházeli, případně “solidárně” nenahlašovali své kontakty mezi kolegy a známými. Když je dočasně nemocenská stejně vysoká jako plat, měl by tento motiv odpadnout. Dočasné vyšší platby by měl firmám doplácet stát.

S vládním krokem, který musí schválit sněmovna, souhlasí odbory, které po něm dlouho volaly, vládě ho doporučují také experti z NERV. Na druhou stranu je kritizován zaměstnavateli. Nejhlasitěji proti němu protestuje poslanec Pavel Juříček (ANO), který je generální ředitel firmy Brano. Podle něj stoprocentní nemocenská bude znamenat, že lidé přestanou chodit do práce.

Buď se cíleně nakazí, říká Juříček, nebo poprosí nakažené známé, ať je hygieně nahlásí jako rizikové kontakty. Pak poputují do karantény, což je bezpečnější a finančně stejně výhodná varianta. Pokud novela projde, firmy se podle poslance a průmyslníka v praxi zastaví, protože lidé se hromadně odeberou marodit.

Poslanec Pavel Juříček
Poslanec Pavel Juříček • Autor: ČTK

Oslovení majitelé firem se v hodnocení Juříčkovy předpovědi neshodují. Ústecký podnikatel Martin Hausenblas, který mimo jiné vlastní textilku Adler, s ní naprosto nesouhlasí. “Je to podle mě zásadní věc, která umožní nemocným lidem se izolovat bez dopadu na jejich rodinný rozpočet. Je to klíčové opatření. Jen nechápu, proč není v provozu už rok. Nemuseli jsme být v takhle zoufalé situaci,” říká s tím, že šetřit na nemocenské podle něj bylo “šetřením na nesprávném místě”.

Rovněž Janis Samaras, majitel krnovské Kofoly, je v klidu. „Nebojím se toho. Bude to ok. Většina lidí nemá zájem být zavřená v karanténě. Alespoň u nás,“ říká.

Petra Plemlová, která rovněž vlastní textilku, konkrétně Unuo v Táboře, si myslí, že vyšší nemocenská se na počtu nahlášených nemocných mírně projeví. “Během doby, co podnikám, se několikrát změnila výše nemocenské - a i v naší menší firmě jsme zaznamenali, že to vliv na rozhodování zaměstnanců má,” říká Plemlová, jejíž firma cíleně zaměstnává mnoho matek samoživitelek.

Za přitaženou za vlasy nicméně pokládá možnost, že by se někdo schválně nakazil, pravděpodobnější je podle ní fingovaná karanténa. Zásadně se však podle ní situace na pracovištích nezmění. “Ten, kdo má tendenci zneužívat systém, a to nemluvím jen o nemocenské, tak činí už dávno,” míní. „Obecně naopak čekám, že tahle krize ozdraví trh práce i smýšlení zaměstnanců,” dodává.

Kvido Štěpánek, ředitel a majitel strojařské firmy Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí, je naopak s Pavlem Juříčkem zcela zajedno. “S tou falešnou karanténou je to pravda,” říká. Vláda podle něj dělá zmatečné kroky, protože neví, jak továrny v praxi fungují - odkazuje na přikázané zavření továrních jídelen, které vláda zase obratem nechala otevřené. “Je to obrovská pohroma,” říká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1290

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte