Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Splnili úkoly, nebo se vzdali? Obránci Azovstalu jsou v zajetí a jejich osud je nejasný

Ukrajinská administrativa tvrdí, že bojovníci pluku Azov budou vyměněni za ruské zajatce

Ocelárny Azovstal • Autor: Profimedia
Ocelárny Azovstal • Autor: Profimedia

Aktualizace čtvrtek 11:00:  Areál oceláren Azovstal v Mariupolu za posledních 24 hodin opustilo 771 ukrajinských bojovníků a od pondělí se tak vzdalo celkem 1730 mužů. V nové bilanci o tom informovalo ruské ministerstvo obrany. Šéf separatistické proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin uvedl, že z Azovstalu odešla už více než polovina jeho obránců, počet ale neupřesnil. Kyjev to zatím nekomentoval. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů. (ceskenoviny)  

Je to jedna z největších záhad probíhající ruské agrese na Ukrajině. Po měsících odporu, kdy je každý den ruská armáda zasypávala nekonečným množstvím bomb a dělostřeleckých granátů, obránci a obránkyně mariupolských oceláren Azovstal opustili podzemní kryty a nad jejich dalším osudem se vznáší otazník. Několik stovek z nich totiž skončilo na Ruskem kontrolovaných územích - podle tvrzení Moskvy je jich už skoro tisíc. Kyjev sice tvrdí, že další vojáci ještě v obřím areálu zůstávají, přesto se zdá, že bitva o jeden ze symbolů ruské agrese i ukrajinského odporu se blíží ke konci.

Obráncům Azovstalu z pluku Azov docházela munice, řada z nich byla těžce raněná, přesto do poslední chvíle kladli odpor. Zároveň ukrajinskou vládu, mezinárodní společenství, ale i jednoho z nejbohatších mužů planety, majitele automobilky Tesla Elona Muska, vyzývali k pomoci, vyslání posil, dalších zbraní i humanitární evakuaci.

Ukrajinská administrativa nyní tvrdí, že bojovníci budou vyměněni za ruské zajatce, hlavně za ty, na kterých má Moskva eminentní zájem. Zda k tomu skutečně dojde, je však stále otevřené. Někteří ruští politici to už tvrdě odmítli – chtějí tomu zabránit a vyzývají k výslechu členů Azova. Objevily se i výzvy k trestu smrti. Na zničení pluku mělo Rusko velký zájem, jednotka blokovala postup části ruské armády z Mariupolu na Donbas, který chce Vladimir Putin získat.

Agentura Reuters uvedla, že autobusy s bojovníky Azova odjely z Azovstalu a jejich cílovou destinací pro tuto chvíli je bývalá vězeňská kolonie Olenivka, která se nachází na okupovaných územích.  „Ukrajina potřebuje živé ukrajinské hrdiny,“ odmítl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrzení Rusů, že Azov kapituloval. S tím, že bojovníci splnili všechny úkoly, které měli, a nyní je prioritou zachránit jejich životy.

Otázka je, nakolik to bude možné, když Rusko doposud vydávalo tolik energie na likvidaci Azova. Respektive není zřejmé, jak chce Ukrajina docílit jejich vydání na své území. Doteď se o to pokoušela neúspěšně. Vyjednávala také o jejich transportu na území třetí země - nabídlo se Turecko – ale Rusko na to nepřistoupilo. Nakonec se podařilo dojednat jen vydání civilistů ukrytých v areálu továrny, které vzal Azov před časem pod ochranu. Ti skutečně mohli odjet na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident a jeho poradci jako Michail Podoljak mluví o bojovnících z Azovstalu v superlativech. Podoljak je přirovnal k hrstce Sparťanů, kteří čelili v 5. století před naším letopočtem v bitvě u Thermopyl velké přesile. Britský list The Guardian citoval manželky bojovníků z Azova. Jejich muži prý už nějakou dobu věděli, že Rusko proti nim nemusí bojovat a může se na frontě posunout, protože mezitím získalo většinu přístavního Mariupolu. Zničení Azova tedy bylo pro Moskvu čistě prestižní záležitostí.

Sám Azov proto usiloval, aby byla uzavřena dohoda o jejich výměně. Ženy bojovníků momentálně vyjadřují skepsi ohledně záruk Ukrajině, že se bojovníci vůbec kdy dostanou z ruského území. Je možné, že Azov na odchod z Azovstalu kývl pod příslibem ukrajinského vedení, že pro ně zaručí cestu na svobodu, byť výhledově - obsah rozhovorů mezi nimi a vládou nebyl zveřejněn. Muži i ženy byli nepochybně vyčerpaní a bránili se s vidinou neodvratného úmrtí v chodbách pod továrními halami, kde dlouhodobě žili. Ukrajinský prezident říká, že jednání o jejich osudu dál pokračují.

Obléhaný Mariupol, záběry z dronu, březen 2 • Autor: Profimedia
Obléhaný Mariupol, záběry z dronu, březen 2 • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].