Slovensko: Vyhoštění tří ruských špionů souvisí s atentátem v centru Berlína
 
Protest rally in front of the German embassy in Georgia
Známí Zelimchana Changošviliho v parku, kde byl zavražděn • Autor: ZURAB KURTSIKIDZE / EPA / Profim

Nedlouho poté, co Česko vyhostilo dva ruské špiony, přistoupilo k podobnému kroku i Slovensko. Tamní vláda rozhodla o vypovězení tří ruských zpravodajců. Podle informací Respektu pracovali pro několik ruských tajných služeb. Z Česka museli špioni odejít v souvislosti s kauzou ricin – kvůli obavě, že by mohli být ohroženi jedem přivezeným z Ruska, byli pod ochranou tři pražští komunální politici. Slovenský případ má spojitosti s loňským atentátem na gruzínského exulanta Zelimchana Chagošviliho v centru Berlína.

“Došlo ke zneužití vydaných víz na slovenském generálním konzulátu v Petrohradě a v této souvislosti byl spáchán závažný trestný čin na území jiného členského státu NATO a EU,” uvedl bez podrobností mluvčí slovenské diplomacie Juraj Tomaga. Před časem investigativní skupina novinářů Bellingcat zjistila, že ruské tajné služby využily slovenská víza pro zabezpečení cesty jednoho z vrahů do Německa.

Reklama
Reklama

Zavražděný čtyřicetiletý gruzínský veterán z druhé rusko-čečenské války byl blízkým spolupracovníkem bývalého čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Ten v roce 2005 nepřežil útok Ruska, které proti Čečensku vedlo vleklou válku s cílem podmanit si tuto kavkazskou zemi. Changošvili měl v minulosti štěstí a tehdy ještě vyvázl. Nikdy přitom údajně nepochyboval, že útočníci jsou v spojení s ruskými tajnými službami nebo z nich přímo pocházejí. Rusům mohl vadit, protože po jejich ovládnutí Čečenska a repatriaci do Gruzie tamnímu ministerstvu vnitra pomáhal rozkrývat ruskou zpravodajskou síť působící proti prozápadně orientovaným politikům v Tbilisi.

Čtěte také: Mlčící vrah s knírem

Jak zjistil deník The Daily Beast, Changošvili měl v Gruzii významnou pozici. Podílel se i na získávání ruských agentů, aby přeběhli na gruzínskou stranu. Kromě toho pracoval na oslabování vlivu džihádistů a dalších extremistů v regionu. To vše z něj mohlo dělat jasný terč. „Měl strach o život,“ řekl Respektu před časem předseda Německo-kavkazské společnosti Ekkehard Maaß, který byl s Changošvilim v kontaktu od jeho příchodu do Německa v roce 2016 a naposledy s ním mluvil krátce před jeho smrtí.

Západoevropskou zemi si Gruzínec zvolil jako své útočiště poté, co se v Gruzii dostala k moci proruská vláda a někdo doposud neznámý na něj v centru Tbilisi opakovaně vystřelil. Útok přežil, v roce 2015 na krátkou dobu utekl na Ukrajinu a následně se i s rodinou přesunul do Německa.

„Vypadalo to, že tady bude v bezpečí, ale nebyl. Podcenili jsme jeho ochranu,“ říká Maaß. V Německu Changošvili žádal o azyl, al byl odmítnut a soudil se o něj s úřady. Navenek žil ničím nevybočujícím životem, dostával dávky od státu, studoval němčinu a staral se o své děti.

Jeho vrah zabil Chagošviliho v berlínském parku, když šel na pravidelné modlitby. Střelec přijel k oběti na kole a po činu na něm rychle ujel pryč. Provedení nasvědčovalo tomu, že nešlo o afektovaný čin. Útočník musel mít vše dopředu připravené, střílel v paruce, které se chtěl po činu zbavit.  Společně s kolem a pistolí – zabalenou v igelitovém sáčku – ji odhodil několik minut po vraždě do řeky Sprévy. V nedalekém křoví si pak začal holit knír. V polovině práce ho ale dopadla policie.

Podezřelého chování si totiž všimli dva mladíci. Když viděli, jak kolo mizí pod hladinou, zavolali na tísňovou linku. Německá média později uvedla, že střelec se má jmenovat Vadim Andrejevič Sokolov, jeho pravé jméno to však nebylo. Ve skutečnosti, jak později zjistila německá prokuratura, šlo o Vadima Krasikova, muže s vazbami na ruské tajné služby. V Německu je stále vyšetřován. Jeden z jeho kompliců měl zneužít právě slovenská víza.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte