Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Mlčící vrah s knírem

Proč německá vláda nekomentuje tajemný atentát v Berlíně

Protest rally in front of the German embassy in Georgia
Podcenili jsme jeho ochranu. (Známí Zelimchana Changošviliho v parku, kde byl zavražděn) • Autor: ZURAB KURTSIKIDZE / EPA / Profim

V parku Kleiner Tiergarten v centru Berlína to v pravé poledne žije. Lidé si užívají zářijové slunce v místní kavárně, děti s hlasitým křikem pobíhají kolem. Muž, který tady na konci letních prázdnin namířil pistoli s tlumičem na svoji oběť, bývalého vojenského velitele z Čečenska Zelimchana Changošviliho, naopak stále mlčí. Vzápětí po vraždě ho dopadla policie, detektivové ale ani po čtyřiceti pěti dnech nevědí, koho mají před sebou a kdo jej do berlínské idyly poslal.

Stejné ticho se rozhostilo i mezi německými politiky. Atentát za bílého dne kousek od zámku Bellevue německého prezidenta téměř nikdo nechce komentovat, což z něj dělá nevídanou – a den ode dne větší – záhadu. V bezpečnostních kruzích se mluví o tom, že klíčem k věci by mohla být komplikovaná geopolitická hra, která případ rámuje. Jednou z možností je obava Německa z komplikace zlepšujících se vztahů Evropy s Ruskem, jež mohlo vraždícího muže vyslat. Nabízí se ale i úplně jiná vysvětlení.

Překvapen u řeky

Jediná slova, která od vraha němečtí policisté slyšeli, padla krátce po zadržení, když jim sdělil, že by chtěl mluvit se zástupcem ruské ambasády v Berlíně. S ním se měl skutečně sejít, obsah rozhovoru je ovšem nejasný.

Stačilo málo a vrah by nemusel požádat ani o něj. Jeho akce proběhla úspěšně – jeden výstřel z devítimilimetrové pistole Glock 26 zasáhl Changošviliho sice jen do ramene, další dvě rány šly ale už do hlavy a byly smrtelné. Střelec přijel k oběti na kole a po provedení činu na…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1572
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte