Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Schváleno: Na ceny elektřiny bude strop šest korun, zaplatí ho „válečná daň“

Pro domácnosti začne platit od listopadu na proud i plyn, u firem se ještě vyjednává

Ilustrační foto • Autor: dpa/picture alliance via Getty I
Ilustrační foto • Autor: dpa/picture alliance via Getty I

Fialova vláda dohodla první část opatření proti drahým energiím. Pro domácnosti bude od listopadu platit strop šest korun za kilowatthodinu silové elektřiny, celková platba s dalšími poplatky by se měla vejít do sedmi až devíti korun včetně DPH. U plynu bude platit strop tři koruny na kilowatthodinu.

Nový režim bude platit i pro živnostníky a další maloodběratele. U velkých firem vláda slibuje představit řešení během týdne v závislosti na tom, jak se budou vyvíjet změny pravidel v rámci EU. Školy, nemocnice a další instituce veřejné služby budou mít přístup k proudu a plynu za stejné ceny jako domácnosti, stát je pro ně opatří přímo od výrobců skrze nově zřízený institut státního obchodníka.

U elektřiny byla dosud obvyklá cena pro domácnosti mezi pěti až sedmi korunami. Bez zavedení stropu by podle vládních propočtů hrozilo zdražení skoro na trojnásobek, u plynu ještě o něco víc. Po zavedení stropů bude zdražení menší, spotřebitelé s nejhoršími smlouvami proti dnešním cenám i ušetří. U nejčastějších smluv na dobu neurčitou u firem jako ČEZ, E.ON nebo PRE ale pořád bude velký prostor ke zdražení - v dnešních cenících se většinou vejdou do čtyř korun za kilowatthodinu s DPH.

Ceny bude dorovnávat stát. Náklady mají příští rok činit až 130 miliard. „Já doufám, že ta částka bude nižší, ale nikdo není schopen to v tuto chvíli přesněji spočítat,“ uvedl po jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura.

Část nákladů (70 miliard) má pokrýt chystaná „válečná daň“ z mimořádných zisků energetických firem, bank a rafinérií. Její podrobnosti má vláda projednat do konce týdne. Dále podle Stanjury dojde k „mobilizaci“ dividend ze státních a polostátních firem, hlavně z ČEZ, a k využití příjmů z emisních povolenek.  Celkový dopad na rozpočet bude záviset na vývoji cen energií – budou-li drahé, stát bude muset dorovnávat víc, ale měl by také vybrat víc z dividend ČEZ a nové daně. Předpoklad zatím je, že v průběhu tří let by se měly náklady a příjmy vyrovnat a celá operace by měla být rozpočtově neutrální.

Všechny příslušné zákony chce koalice prosadit ve sněmovně v pátek ve zrychleném jednání, příští týden má změny schválit také Senát.

Technicky a právně má zastropování cen fungovat tak, že vláda dostane změnou zákona zmocnění jednak stanovovat ceny elektřiny a plynu (toho bude využívat u dodávek pro domácnosti) a jednak ukládat výrobcům povinnost nabídnout část vyrobené energie státu (kvůli zajištění dodávek pro veřejný sektor). První řešení – státem vyhlášené stropy cen pro domácnosti – budou muset dodavatelé zohlednit automaticky v zálohách. Pomocná ruka státu bude v tom, že jim doplatí ztráty, pokud by nedokázali sehnat elektřinu nebo plyn dost levně.

Jak přesně bude stát s obchodníky dorovnávání řešit, zatím není jasné – podle ministerstva průmyslu budou muset prokazovat, že státem stanovená cena je pod úrovní jejich nákladů a přiměřeného zisku. Mělo by ale zůstat zachované dnešní tržní prostředí, kdy domácnosti mají své dodavatele a ti nakupují u elektráren a dovozců plynu. Jen s tím rozdílem, že drahé dodávky dorovná stát a bude se snažit vybrat peníze jinde, primárně u těch, kdo elektřinu vyrábějí.

Druhé řešení bude oproti současnosti novinkou. Vládní činitelé se budou přímo domlouvat s výrobci, a to nejen s většinově státní firmou ČEZ, která má mimochodem většinu produkce na příští rok už dávno prodanou, ale i s lokálními majiteli dolů a elektráren, jako je Daniel Křetínský a Pavel Tykač, aby státu poskytli se slevou svoje nezadané výrobní kapacity a z nich šlo zásobovat veřejné instituce. Pro stát půjde o úplně novou roli, bude proto zajímavé sledovat, jak dobrý obchod se podaří uzavřít.

V platnosti zůstává letošní část takzvaného úsporného tarifu. V něm vláda už dříve slíbila domácnostem na říjen, listopad a prosince dohromady částku 3500 nebo 2000 korun podle typu smlouvy na odběr proudu. Platí i další dříve schválené opatření, od října až do konce příštího roku stát odpustí domácnostem a firmám poplatky za obnovitelné zdroje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].