Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Respekt: Vláda zatím nerozhodla o osudu Afghánců, kteří se obávají pomsty Tálibánu

Návrh ministerstva obrany na přemístění spolupracovníků české armády do ČR byl vrácen k dopracování

Ilustrační foto • Autor: archiv Hashmatullaha Rahimiho
Ilustrační foto • Autor: archiv Hashmatullaha Rahimiho

Vláda projednala v pondělí v utajeném režimu návrh ministerstva obrany na „přemístění afghánských spolupracovníků české armády do ČR“. Jde o zásadní plán, který by měl doslova na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, již během mírové mise spojeneckých vojsk pomáhali české armádě. Nejčastěji jde o tlumočníky, do Česka by měli být přemístěni i jejich nejbližší rodinní příslušníci, celkem padesát až šedesát lidí.

Vláda vrátila ministerstvu obrany podle důvěryhodných zdrojů věc k dopracování. Důvody neznáme; vzhledem k utajení plánu i operace neprozrazuje vláda ani informaci, že se věcí zabývá. „Nemůžu vám sdělit, zda vláda věc projednala,“ píše v sms mluvčí vlády Jana Adamcová. Podle zdrojů Respektu by se měla věc vrátit k projednání již na příštím zasedání vlády – doplnit se mají údajně jen formality.

I tak je to vážné zdržení, protože z Afghánistánu přicházejí zprávy o stále častějších a masívnějších tálibánských útocích na tamní civilisty, kteří spolupracovali se spojeneckými vojsky. Tálibové a jejich přívrženci je považují za zrádce a „otroky nevěrců“. České ministerstvo obrany přitom vypracovalo návrh na záchranu místních spojenců české armády už na jaře. Na otázku, proč se dostal na program vlády až na posledním červencovém zasedání, rovněž nikdo s odkazem na utajení neodpovídá.

„Ztrácíme naději, že nám někdo pomůže. Čekáme tady na smrt, teroristé z Tálibánu nebudou mít slitování. Jsme pro ně zrádci. I když slibují, že budou milosrdní, slyším tu jen zprávy o tom, jak zabíjejí mé spoluobčany, kteří se spojenci pracovali pro lepší budoucnost naší země,“ sdělil Respektu v aktuálním článku Mám na zádech terč pro bojovníky Tálibánu někdejší tlumočník českých pilotů a leteckých techniků Hashmatullah Rahimi.

V Afghánistánu zůstal už jen zlomek vojáků, kteří tam působili v mírových misích. Česká armáda tu nechala zhruba desetičlennou skupinu na ochranu české ambasády. Spojenecká vojska opustila většinu tamních základen. Řada zemí už většinu svých spolupracovníků přemístila do bezpečí: buď jim poskytli azyl a zázemí, nebo finance, které jim mohou pomoci k útěku a nalezení azylu v zemi, kterou si vyberou – a která je přijme.

Česká vláda zatím program neschválila, ač jde o každý den. Tálibové ovládají podle informací až dvě třetiny území Afghánistánu. Spolupracovníci českých vojáků – někteří z nich nasazovali životy i během bojových operací – se tak dostávají do bezprostředního ohrožení života, stejně jako jejich nejbližší rodinní příslušníci.

Jestliže vláda neschválí program ani příští týden, pošle afghánské spojence s největší pravděpodobností na smrt. A pokud ho schválí, musí být operace provedena bez odkladu a byrokratických průtahů. V září opustí Afghánistán poslední spojenecký voják a podle stratégů i politiků je velmi pravděpodobné, že moc získá opět Tálibán. A jak píše Hasmatulláh Rahimi: „Nebude se kam ukrýt.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].