0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 8. 20225 minut

Prezidentská kampaň nabírá na síle. Vládní koalice stále neví, jak se k blížícím se volbám postavit

Favoritem prvního kola zůstává Andrej Babiš, bývalý generál Petr Pavel ho pomalu dotahuje

Foto: Milan Bureš

Sbírání podpisů na prezidentskou kandidaturu jde dělat různými způsoby, jeden z favoritů voleb, bývalý armádní generál Petr Pavel vyrazil ve středečním horkém dni k vodě. V Kajak Klubu na pražské náplavce si ve čtyři odpoledne podal ruku s vodním slalomářem, úspěšným olympionikem Vavřincem Hradilkem, rychle se převlékl do trička a kraťasů a vzápětí už poslouchal bleskové školení, jak se udržet na paddleboardu. „Zabírat musíte tou zahnutou stranou, nejdřív si klekněte a pak se pomalu stavějte na nohy,“ dával mu Hradilek instrukce, a sám spěchal na vodu.

„A to je už všechno?“ smál se Pavel a mířil za ním. Zatímco Hradilkovi nedělala jízda na mírně vzedmuté Vltavě nejmenší problém, Petr Pavel si nejdřív dodával sebevědomí dlouho v kleče, pak se ale i on postavil zpříma a na rozdíl od několika dalších účastníků akce se na paddleboardu celou dobu udržel. Přídí si to po několika minutách zamířil pod železniční most, přímo k siluetě Pražského hradu. Dobrovolníci mezitím na nábřeží sbírali podpisy, pak se k nim přidal i Pavel, který se neustále s někým fotil, třásl si rukou a usmíval se na všechny strany.

Reklama
Foto: Milan Bureš
Foto: Milan Bureš
Foto: Milan Bureš
Foto: Milan Bureš

Vodní hrátky nakonec zakončil zchlazením se při společné jízdě na obřím paddleboardu, na který přesedl a z něhož ho Hradilek a spol. z recese shodili do vody. „Přišlo docela dost lidí, máme i super fotky a video,“ pochvalovali si členové Pavlova týmu. Ani další kandidáti nelení, na různých místech Česka pobíhají po náměstích a snaží se zvýšit povědomí o své politické značce.

Kdo naopak stále přešlapuje na místě, je vládní koalice, která se dosud nerozhodla, jak bude v prezidentské volbě příští rok postupovat. Strany trojkoalice Spolu, které mají premiéra, si na sklonku loňského roku zadaly prezidentský průzkum veřejného mínění, ptaly se v něm zhruba na deset lidí, kteří by se voleb mohli účastnit. Byli mezi nimi vedle Pavla, expremiér Andrej Babiš, ekonomka Danuše Nerudová, předseda Senátu za ODS Miloš Vystrčil, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová, předseda koaličního STAN Vít Rakušan, bývalý prezidentský kandidát a současný předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, šéf odborů Josef Středula, ekonom Vladimír Dlouhý nebo bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stěžejní otázky zněly, jak jsou vnímaní veřejností, jaké jsou vůči nim výhrady a kdo by měl šanci ve finálovém druhém kole porazit expremiéra Babiše, politika, jenž dlouhodobě vede právě před Pavlem. Jako nejsilnější uchazeč – ten, který by měl šanci zvítězit nad Babišem – vyšel Spolu právě Petr Pavel. „Mapujeme, jaká je realita kandidátů, kteří svůj zájem oznámili, nebo těch, o nichž se mluví,“ glosovala to v lednu pro Respekt předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Cílem měla být přitom ideálně společná dohoda vládní koalice na jednom jméně.

Zda by takový člověk byl přímo koaličním kandidátem, nebo by podpora byla méně viditelná, aby to neodradilo voliče opozičních stran (je možné, že budou hlasovat v prezidentské volbě protestně proti kandidátovi středopravé vládní koalice), nebo koalice navrhne podporovat více jmen, nebylo zřejmé tehdy, a stejná situace je i o tři čtvrtě roku později. Rozdíl je v tom, že čas na dohodu na společném postupu se koalici krátí, horká fáze kampaně začne již v září. „Všechno je otevřené,“ odpovídá nyní Pekarová Adamová na otázku Respektu, jestli už má Spolu jasněji.

Politici Spolu mluví o tom, že vedle již oznámených kandidátů v mezičase sondovali možný zájem i u dalších osobností, které si vytipovali. Všichni je ale údajně odmítli. Ke kandidátům jako je Pavel a další, má vládní koalice různé výhrady, principiálně je pro ni nepřijatelný Andrej Babiš, hlavní politický soupeř premiéra Petra Fialy v posledních parlamentních volbách. U Pavla části vládních politiků vadí jeho komunistická minulost.

Pavel se Spolu jednal před letními prázdninami. „Mým principiálním sdělením bylo, že nechci být explicitně kandidátem žádné strany ani koalice, protože bych to považoval spíše za škodlivé,“ říká Respektu Pavel. Dodává však, že „zástupcům trojkoalice zdůraznil, že jejich případné rozhodnutí o mé podpoře samozřejmě uvítám. Nezřeknu se ho, ale nežádám o něj,“ říká Pavel, který tak chce, aby si k němu Spolu zcela nezavírala vrátka.

Ve hře je i možnost, že koalice nepodpoří vůbec nikoho, říkají dnes někteří její představitelé. Premiér Fiala uvedl jen to, že více podrobností řekne až během podzimu. V červnovém prezidentském modelu výzkumné agentury Median byl na prvním místě Andrej Babiš (25,5 %). Za ním se umístil druhý Petr Pavel, ve srovnání s předchozím modelem na něj dotahuje (21 %). Na třetím místě je pak Josef Středula (9 %), následovaný Danuší Nerudovou (7 %). První kolo prezidentských voleb se odehraje 13. a 14. ledna příštího roku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].