Orbánova vláda couvá z projektu čínské univerzity v Budapešti
 
Budapešť ulice
Aktivisté s tibetskou vlajkou u přejmenované ulice • Autor: Profimedia

 

Nápad postavit v Budapešti za maďarské peníze pobočku čínské univerzity “nikdy neexistoval v podobě, o níž by bylo možné debatovat”. A až takovou podobu dostane, “uspořádáme referendum, nechceme lidem nutit dobro proti jejich vůli, ani lidem v Budapešti”, prohlásil v neděli Gergely Gulyás, šéf kabinetu maďarského premiéra Viktora Orbána. Zdá se tak, že jeho vláda ustupuje z plánu postavit v hlavním městě kampus šanghajské univerzity Fu-tan.

Reklama
Reklama

O víkendu proběhly ve městě několikatisícové demonstrace, ještě předtím opoziční politici a političky ostentativně přejmenovali ulice v okolí plánovaného kampusu tak, aby co nejvíc dráždily čínskou diktaturu. Opozice se proti plánu staví dlouhodobě - podle ní by čínská univerzita zabrala místo maďarským a plánovaný způsob financování výstavby kampusu byl typicky čínský, pro Maďarsko nevýhodný: za čínskou půjčku by maďarský stát zaplatil čínským firmám, které staví čínskými materiály.

Není ale jasné, zda vláda Fideszu skutečně ustupuje lidovému nesouhlasu, nebo vycouvala čínská strana. Z vyjádření pekingských diplomatů - kteří jedním dechem s každým vyjádřením ujišťují, že věc je pod jejich rozlišovací schopnost - je zřejmé, že se Čína na maďarskou drzost zlobí.

Někteří pozorovatelé také spojují zdánlivý ústup s plánovaným summitem Biden-Putin, před kterým nechce maďarská vláda dráždit amerického prezidenta. Ten nemá pro Viktora Orbána a jeho způsob vlády žádné sympatie ani pochopení. Nicméně stejně tak není jisté, že jde skutečně o ústup. Maďarský premiér s oblibou užívá taktiku pavího tance - jeden krok zpět, dva dopředu.

Pokud by však vláda skutečně fu-tanský kampus vzdala, bylo by to jedno ze vzácných opozičních protestních vítězství, jaké se podaří jednou za několik let. V roce 2014 zvrátily protesty plány na zavedení “internetové daně”, v roce 2017 referendum zhatilo Orbánův sen na uspořádání letních olympijských her. Od plánů na nový pracovní zákoník (podle kritiků umožňující zaměstnance přetěžovat) či vypuzení Středoevropské univerzity se vláda naopak odradit nenechala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1396

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte