Na polsko-běloruské hranici zemřeli čtyři uprchlíci. Další mrtví jsou nejspíš jen otázkou času
 
Uprchlíci z Afghánistánu na bělorusko-polské hranici, srpen 2021
Afghánští běženci mezi polskými a běloruskými vojáky • Autor: Matěj Stránský

Čtyři uprchlíci z Iráku a Afghánistánu zemřeli na hranicích Polska a Běloruska. Tři těla našla polská pohraniční stráž, jedno běloruské úřady. Příčinou všech úmrtí bylo podchlazení a vyčerpání. Už takřka měsíční drama uprchlíků se tak změnilo v tragédii. A nic se přitom zatím nemění - skupina migrantů dál táboří mezi hranicemi obou zemí, neznámý počet dalších lidí se pohybuje v okolních lesích. Dá se předpokládat, že jde o dvě až tři stovky lidí. Hluboké hraniční lesy na severovýchodě Polska v této roční době charakterizuje vlhko, bahno a zima, takže další mrtví jsou nejspíš jen otázkou času.

Odpovědnost za čtyři mrtvé si přehazují Polsko a Bělorusko. Hlavním viníkem celé situace je běloruský režim diktátora Aljaksandra Lukašenky: na začátku léta začal ve velkém zvát občany Iráku a Afghánistánu, ať se z běloruského území pokusí překročit unijní hranici do Polska a Litvy. Minsk tak využívá lidi na útěku jako pomstu za sankce, které Unie na režim uvalila po tvrdém potlačení domácího disentu, únosu letadla s novinářem Ramanem Pratasevičem a pravděpodobné vraždě dalšího aktivisty v ukrajinském Kyjevě.

Reklama
Reklama

Co přesně dělá polská pohraniční stráž, je velmi přitom obtížné zjistit. Vláda vyhlásila v příhraničí výjimečný stav, což výrazně komplikuje práci novinářů i neziskových organizací. Získat ucelené a nezávislé informace je prakticky nemožné. Pohraničníci poskytují pouze pravidelný informační servis, v němž se mluví jen o “objevených” migrantech, jejichž “zaznamenaným pokusům” překročit hranici bylo “zabráněno”.

Čtěte také: Polsko chce vyhlásit u hranic výjimečný stav kvůli migrantům

Nevládní organizace i nezávislá média mají podezření, že migranty, které chytí, pohraničníci jednoduše vrátí zpátky a zatlačí je až za hranici, pokud to jde - to tvrdí běloruská policie, což je ovšem nedůvěryhodný zdroj informací. Nebo je prostě vypustí z dodávek zpátky do lesů kdesi blízko hranic ještě na polském území. Podle aktivistů ze Skupiny Hranice už takto jeden africký migrant „krouží“ v lesích tři týdny. Potvrdit tato podezření však nelze.

Neúspěch migrantů je přitom s podivem. Severovýchod Polska je rozlehlý, není to však nekonečná pustina. Velkoměsto Białystok je od hranice půl dne svižnou chůzí západním směrem a dostat se hluboko na polské území není složité, pokud v tom poutníkovi nikdo nebrání. Co je vak pro lidi na hranicích nejpodstatnější: polský stát svou politiku měnit nehodlá. Podle premiéra Mateusze Morawieckého zůstane výjimečný stav v platnosti, dokud to bude nutné, a ilegálním přechodům unijní hranice bude země nadále bránit.

Čtěte také: Světlo, tma a kněz v Usnarzi Górném

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1382

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte